Rusya Çin’e Son Teknoloji Savaş Uçaklarını Satıyor

Paris Airshow 2013,  Sukhoi 35 Jeti (Fotoğraf: ERIC FEFERBERG/AFP/Getty Images)
Paris Airshow 2013, Sukhoi 35 Jeti (Fotoğraf: ERIC FEFERBERG/AFP/Getty Images)

Çin, Rusya’nın en yeni ve en gelişmiş savaş uçağını istiyor ve Ruslar standart versiyonların teslimatına hazır. Anlaşmada sorun çıkmazsa Su-35 tipi yüksek teknoloji Rus uçağı yakın gelecekte Çin’e teslim edilecek.

Uçağın teknik yazılımı, pilot kabini içindeki monitör yazısı ve düğmelerinin Çin alfabesi ile değişmesi gerektiğinden ve diğer teknik nedenlerden dolayı jetler Çin’e 2016 yılında test uçuşu için teslim edilebilecek.

Rus uçak üreticisi Sukhoi’nin bir üst düzey temsilcisi 2014’ün sonunda veya 2015’in başında imzalanacak anlaşma ile en yeni savaş uçağının Çin’e teslim edileceğini açıkladı. Sukhoi Genel Müdürü Boris Bregman ”Sözleşmenin imzalanmasına engel hiçbir siyasi ya da teknik konu kalmadı. Tek konu eksik bazı ayrıntılar var. Havadaki test uçuşları aynı zamanda yeni füze testlerini gerektirecektir” dedi.

Ruslar teknolojilerinin kopyalanmasını göze alıyor

Çin, diğer ülkelerin teknolojilerini kopyalama konusunda üne sahip bir ülke.

Tahminlere göre, Çinliler jetleri parçalamak ve bu uçakların teknolojisini öğrenmek istiyor böylece bu uçakları satın almadan kendileri üretebilecekler. Rusya şimdiye kadar kararsızdı. Çünkü büyük olasılıkla Çin’in istediği teknoloji uçağın içinde yer alan radar sistemi NİP İrbis-E ve işletme mekanizması ”117S” idi. Ruslar da madem bu teknolojileri istiyor iyi bir bedel ödemeli ve en azından 48 adet uçak almalı diye düşünüyordu. Daha sonra bu rakam 24 adet uçağa düşürüldü. Bugüne kadar Çin kendi savaş uçağını geliştirmedi sadece kopyaladıkları uçakları üretti.

Uzmanlar, Rusya’nın Ukrayna krizinden dolayı gittikçe daha  da yalnızlaştığını ve bu sebepten dolayı Moskova’nın stratejik olarak Çin ile anlaşmak zorunda kaldığını tahmin ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer Rus yetkililer Çin ile dış ticareti geliştirebileceklerine inanıyorlar. Her iki ülke savunma sanayinde işbirliğini derinleştirmek için anlaştılar. Ayrıca geçen ay Rusya ve Çin’in 100 Klimiov RD-93 turbo işletme mekanizması için anlaştığı ve  2016 yılına kadar Çin’e teslim edileceği de ortaya çıktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.