Rusya HIV Aşısı İçin Kolları Sıvadı; İlk Denemeler Başarılı

MOSKOVA– Rusya aşı üretim merkezleri ilk denemelerinde başarı sağladıkları HIV aşısının yeni ve etkili formülünü geliştirmek için güç birleşimi yapıyor. Moskova, St. Petersburg ve Novosibirsk’de faaliyet gösteren merkezler AİDS hastalığına karşı etkili bir aşı bulacaklarından emin.

“En pahalı ve önemli aşamayı tamamladık” değerlendirmesinde bulunan Novosibirsk’de çalışmalarını sürdüren Vector aşı merkezi şirketinin başkanı Yevgeni Stavski Ria Novosti’ye verdiği bilgide, “Üç şirket ek testler ve daha etkin bir aşı için güçlerini birleştiriyor. Burada zamandan da kazanmak istiyoruz” dedi.

Rusya hükümetinin de yeni çalışmalar için 1 milyar ruble (32,15 milyon dolar) kredi ayırdığını kaydeden Stavski, “Ek yatırım ve çalışma koşullarını yıl sonuna kadar tamamlamak istiyoruz” bilgisini verdi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada HIV virüsünden etkilenen 33 milyon kişi var. Hastaların yarısının yaş ortalaması ise 15-24 arası. Toplam bugüne kadar 25 milyon kişi HIV virüsü nedeni ile yaşamını yitirirken, her yıl bu rakama 2,7 milyon kişi daha ekleniyor. Rusya’da durum dünya genelinden farklı değil. Sadece son üç yılda virüs tespit edilen ve kayıt altına alınan 570 bin kişi var.

ABD hükümetinin AİDS’le mücadele çerçevesinde aşı çalışmaları için 160 milyon dolar ayırdığını belirten Rusya Federal Medikal-Biyoloji Merkezi Başkan Yardımcısı İgor Sidoroviç, hastalığın tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu ve ilk yıl içinde 6 kez aşı yapılması gerektiğini belirtti. Bu yöntemin ancak hastaların yüzde 30’unda etkili olabildiğine dikkat çeken yetkili, “Tüm hastalarda daha etkin hale getirilmiş aşı kullanılması durumunda 1 milyon insanın yaşamı kurtarılabilir” ifadelerini kullandı.

Rusya’da durumun biraz daha farklı olduğunu vurgulayan Sidoroviç yerel çabaların zorunlu olduğunu söyledi. Şimdiye kadar Rusya’da aşı denemeleri için 500 gönüllü kayıt yaptırmış durumda. Gönüllüler üzerinde yapılan ilk aşı denemelerinden olumlu yanıtlar da alınmaya başladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.