Rusya İle Japonya Arasında Bayrak Krizi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Kasım 2010’da tartışmalı Kuril adalarını ziyareti sonrası Japonya ile yaşanan kriz artarak devam ediyor. Japonya Başbakanı Naoto Kan, Moskova’dan Kuril adalarının iadesini talep etmeye devam edeceklerini ifade ederken, Medvedev’i de ‘özrü olmayan bir hakarette bulunmakla suçladı.

Kan’ın açıklamalarının ardından bir grup gencin Rusya’nın Tokyo Büyükelçiliği’nin önüne gelerek protesto gösterisi yaptığı ifade edildi. Grubun, Rusya bayrağı üzerine sloganlar yazarak yerde sürüklediği ifade edildi.

Tokyo’da yaşanan bayrak krizine tepki gösteren Kremlin yanlısı ‘Genç Muhafızlar’ ise Moskova’da bulunan Japonya Büyükelçiliği önünde Rusya bayrakları ile gösteri yaptı. “Samuray onuru diğer ülkelerin bayrakları ile dalga geçmeye izin veriyor mu?” dövizi taşıyan protestocular, Tokyo’dan bayrak olayı ile ilgili özür dilemelerini istedi.

Rusya bayrağına yapılan hakarete tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı Japonya’ya nota verdi. Rusya Dışişler Bakanı Sergey Lavrov , Japonya Başbakanı Kan’ın Devlet Başkanı eleştirisini sert bir dille kınadı. Kan’ın üslubunu eleştiren Lavrov, “Japonya Başbakanı’nın üslubu hiç diplomatik değil. Bu uslüp Sayın Kan’ın geçen sonbaharda Dmitri Medvedev ile görüştüğü andaki nezaketli uslüptan çok farklı” dedi.

2010’un Kasım ayında Medvedev’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Japonya ile tartışmalı Kuril adalarını ilk defa ziyaret etmesi, iki ülke ilişkilerinde gerginliğe neden olmuştu. Japonya Moskova Büyükelçisi Masaharu Kono’yu geri çağırmıştı.
Hafta sonu Rusya Savunma Bakanı Serdyukov Kuril adalarında bulunan 18. Makineli tüfek ve Topçu Tümeni’ni ziyaret etmesi gerginliği daha da artırdı. Bakan burada bulunan asker ve eşleriyle görüşme yaparak tümenin modernize edileceği vaadinde bulundu.

Bunun üzerine Japonya Dışişleri Bakanı Rusya Savunma Bakanı tarafından gerçekleştirilen ziyarete tepki göstererek bu tür gelişmelerin ikili ilişkilere zarar verdiğini duyurdu. Bakan, “Rusya-Japonya ilişkilerin geliştirilmesine çağrı yapılırken bu ziyaret üzerimize kaynar su dökülmüş etkisi oluşturdu” demişti.

Japonya’nın Hokkaido Adası ile Rusya’nın Kamçatka bölgesi arasında sıralanan Kuril adaları 56 adacıktan oluşuyor. Bin 300 kilometre boyunca uzanan adalarda bulunan yaklaşık 100 volkandan 35’i halen aktif. Rus, Ukrayna, Koreli ve Japon gibi onlarca farklı milletten 30 bin kişi adalarda yaşamlarını sürdürüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.