Rusya, İran’a 166,8 milyon dolar S-300 avansını geri ödeyecek

MOSKOVA– Rusya’nın Tahran’a S-300 sevkıyatını iptal etmesi üzerine alınan avansın geri ödenmesi ile ilgili tartışma başladı. Nükleer programı nedeni ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptırım kararı alınan Tahran’a Kremlin ağır silah, denizaltı, savaş uçakları, zırhlı araç ve S-300 füze savunma sistemlerinin sevkıyatını iptal etmişti.

Rusya’nın 2007’de imzaladığı 800 milyon dolarlık S-300 satışı ile anlaşma çerçevesinde, beş taksitten ilkini aldığını ifade eden Rosteknoloji başkanı Sergey Çemozov, bu parayı geri ödeyeceklerini, bunun üzerinde ödeme yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Tahran’ın iddialarına göre yükümlülüğünü yerine getiremeyen Moskova’nın anlaşma bedelinin yüzde 10’u kadar da tazminat ödemesi gerekiyor.

Basına açıklamada bulunan Çemezov, “Anlaşmaya göre biz ön ödeme olarak 166,8 milyon dolar ödeme aldık. Bunu geri ödememiz gerekiyor. Bir cent daha fazla ödeme yükümlülüğümüz yok” dedi.

İran’a sevkıyatı planlanan S-300’lerin üretiminin tamamlandığını ifade eden Çemezov, muhtemelen sistemin üçüncü bir ülkeye satılacağını, buradan elde edilecek gelirlerle de Tahran’ın ödemesinin yapılacağını söyledi.

İran’a yönelik herhangi bir hava operasyonuna engel olması beklenen S-300’lerin sevkıyatının durdurulması için İsrail ve ABD’nin harcadığı yoğun çaba sonuç verdi. İran’ın nükleer programı nedeni ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan yaptırım kararı çerçevesinde Rusya, Tahran’a S-300 füze savunma sistemleri ve diğer silah satışlarını yasakladı. S-300 füze savunma sistemleri 150 kilometre mesafede savaş uçaklarını tespit ediyor ve 27 kilometre de tahrip edebiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.