Rusya, NATO’nun Füze Kalkan Davetini Kabul Etti

MOSKOVA– Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, NATO’nun ortak füze kalkanı önerisine olumlu karşılık verdi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Lizbon’da gerçekleşen Rusya-NATO Konsey toplantısı ile ilgili yaptığı açıklamada, tarafların Haziran 2011’e kadar ortak füze savunma sistemini formüle edeceklerini söyledi. Ortak füze kalkanı oluşturulması ile ilgili anlaşmanın Haziran ayında parafe edilmesi bekleniyor.

Zirveyi “doğru ve taze bir başlangıç” olarak değerlendiren Rasmussen, “Bir gün füzelerin aşağı çekilmesinde de anlaşacağız…” dedi.

Taraflar zirvede füze denemeleri, balistik füze tehditlerinde işbirliği ve korsanlarla mücadelede ortaklık konusunda mutabakat sağladı. Güvenliğin parçalanamayacağını ifade eden Rasmussen, Konsey’in 29 ülkesinin kendi güvenlikleri için “ortak çıkar ve tehditleri” paylaştığını vurguladı.

“Biz tüm NATO halkının, topraklarının ve askeri varlığının korunması için füze savunma sisteminin geliştirilmesi konusunda anlaştık. Rusya’yı da bizimle işbirliği yapmaya davet ettik.” değerlendirmesinde bulunan NATO Genel Sekreteri, maksimum şeffaflık ve karşılıklı güven anlayışı ile füze savunma sisteminde Rusya ile işbirliğini geliştireceklerini belirtti.

MEDVEDEV’DEN ‘SİLAHLANMA YARIŞI’ UYARISI

Zirve sonrası basının sorularını yanıtlayan Medvedev, NATO ile soğuk dönemin artık sona erdiğini ifade etti. “Tüm alanlarda Rusya ve NATO arasında ilişkilerin gelişeceği konusunda iyimser düşüncelere sahibiz.” değerlendirmesinde bulunan Rusya lideri, “Rusya, ortak füze kalkanı programına karşılıklı eşitlik ve sorumluluk prensipleri çerçevesinde katılmaya hazır.” dedi.

Diğer ülkelerin nükleer programlarının gözlemlenmesinde NATO ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden Medvedev, füze savunma sistemi kurmanın mevcut nükleer yapısını yıkacağını, bunun Avrupa ve tüm dünyanın yararına olmayacağını ifade etti. Rusya lideri, “Bu yeni bir silahlanma yarışına neden olabilir” uyarısı yaptı.

RUSYA’NIN NATO ÜYELİĞİ MÜMKÜN DEĞİL

Zirve çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama başta olamak üzere, Fransa, İngiltere, Almanya ve Afganistan liderleri ile ikili görüşmeler de gerçekleştirdiklerini kaydeden Medvedev, basın mensuplarının Rusya’ın NATO üyeliği ile ilgili sorusuna, “Rusya’nın NATO üyeliği mevcut yapıda mümkün değil” karşılığını verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.