Rusya Ortodoks Kilisesinden Tarihi Rekor; 20 Yılda 23 Bin Kilise Yeniden İnşa Edildi

MOSKOVA– Sovyetler Birliği döneminde bir çoğu yıkılan, arsalarına el konulan kiliseler Rusya’da yenide inşa edildi. Ortodoks Hristiyanlığın önemli destek gördüğü ülkede 20 yılda 23 bin kilise yeniden yapıldı. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, elde edilen başarıyı tarihi bir rekor olarak niteledi.

Rusya Ortodoks Kilisesi’nin yeniden ayağa kalktığını tüm dünyanın görmesi gerektiğini kaydeden Kirill, “Tarihin hiç bir döneminde herhangi bir ülkede bu büyüklükte bir gelişim yaşanmadı. Bu sosyal, siyasi ve ekonomik mücadeleler ve Sovyet dönemi anlayışından kalan yaklaşımlara rağmen gerçekleşebildi…” dedi.

Rusya’da Ortodoks Hıristiyanlık inancının giderek güçlendiğine işaret eden Kirill, “1991’de Rusya’da 7 bin kilise ve 22 manastır faaliyet gösteriyordu. Şimdi ise kilise sayısı 30 bine ve manastır sayısı da bine çıktı” şeklinde konuştu.

Patrik 2. Aleksi’nin vefatının ardından 1 Şubat 2009’da Rusya Ortodosk Kilisesi’nin lideri olan Kirill yurt dışında faaliyet gösteren Rusya Ortodoks Kilisesi ile birlik kurulmasına destek veriyor. Fener Rum Patrikliği ve diğer Ortodoks kiliseleri ile de ilişkileri geliştiren Kirill’in Vatikan’la ilişkilere de olumlu yaklaştığı biliniyor.

Rusya Anayasası’na göre ülke çok dinli ve laik bir yapı olarak tanımlanıyor. Ortodoks Hristiyanlığın yanısıra, İslamiyet, Yahudilik ve Budizm de resmi din olarak kabul ediliyor. 20 milyonun üzerinde Müslüman’ın yaşadığı ülkede camilerin inşası ve modernizasyonuna da önem veriliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.