Rusya Silah Satışında 10 Milyar Dolarla Rekora Gidiyor

MOSKOVADünya silah ihracında ABD’den sonra ikinciliği koruyan Rusya, Türkiye dahil 70’den fazla ülkeye silah satışı gerçekleştiriyor. 2010’da satışlarını artıran Moskova’nın 10 milyar dolarlık bir rakama ulaşması bekleniyor.  

BM’NİN YASAKLADIĞI SİLAH VE TEKNOLOJİYİ İRAN’A SATAMAYIZ  

70’den fazla ülke ile askeri teknik işbirliği yaptıklarını kaydeden Rosoboroneksport Başkanı, “Eskiden silah sevkiyatının önemli bölümünü Hindistan ve Çin’e yapıyorduk: Yüzde 80’e kadar. Bugün ise durum değişti ve silahımızı alan başka ülkeler de ortaya çıkmaya başladı: On ülke silah sevkiyatımızın yüzde 90’nı alıyor” diye konuştu.  

Gazetecilerin, “Rusya, Birleşmiş Milletler’in (BM) yasak getirmediği silahları İran’a satabilir mi?” yönündeki sorularını İsaykin şöyle yanıtladı: “Bu tür görüşmeler olursa bu durumda Rosoboroneksport çerçevesinde değil, hükümetlerarası düzeyde yapılır. Fakat BM yaptırımları listesinde yer alan silah ve teknolojilerin kesinlikle İran’a satılması söz konusu olamaz.”  

SURİYE’YE YÖNELİK YAKHONT FÜZE SATIŞINA BAŞKAN KARAR VERİR  

Gazetecilerin İsrail’in de endişe ettiği Suriye’ye yönelik Yakhont füzeleri satılmasıyla ilgili sorulara İsaykin, “Rosoboroneksport olarak bizim böyle bir anlaşmamız yok. Suriye’ye yönelik Yakhont füze satışına ülke yönetimi karar verir. Ben ancak Rosoboroneksport üzerinden yapılan sözleşmeler çerçevesindeki silah sevkiyatından konuşabilirim.” dedi.  

Afganistan’a belirli ölçüde silah gönderdiklerini kaydeden İsaykin, bu ülkenin toplam 40 milyar dolarlık silah siparişlerinin bulunduğunu ifade etti.

 Rus Ria Novosti haber ajansına göre, Rosoboroneksport 2009 yılında yurtdışına 7,4 milyar dolarlık silah sattı. Bu rakam 2008 yılına göre yüzde 10 daha fazla. 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.