Rusya Uzay Çöpünü Temizlemek için 2 Milyar Dolar Harcayacak

Rusya dünya çevresinde bulunan uzay çöpünü temizlemek için 2 milyar değerinde yörünge kapsülü inşaa edecek. Rus bilim adamları, uzayın dünyaya yakın olan bölgesindeki çöplerin temizlenmesi için maliyeti yaklaşık 60 milyar rubleyi bulacak (2 milyar dolar) olan uzay aracını üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Çin’in Xinhua ajansına açıklamalarda bulunan Rusya Roket ve Uzay Araştırma Merkezi ‘Energiya’ uzmanı Viktor Sinyavskiy, merkezin kurmayı planladığı aracın, uzayı 10 yıl içinde 600’e yakın sahipsiz uydudan temizleyebileceğini belirtti.

2020 yılına kadar uydunun montajının tamamlanacağını belirten Sinyavskiy, “2023 yılında temizlik cihazının ilk deneme uçuşu yapılması planlanıyor. Cihaz nükleer enerji üzerinde çalışacak ve 15 yıl boyunca hizmet verebilecek.” şeklinde konuştu. Sinyavski, ayrıca Energiya şirketinin, dünyaya yönelen herhangi bir tehlikeli uzay nesnesini imha etme imkanına sahip olacak uzay uçağının tasarımı üzerinde de çalıştığını kaydetti.

Uzaya ilk insan gönderen ülke olarak Rusya, uzay araştırmalarına büyün önem veriyor. Bu çerçevede farklı çalışmalara sahip olan Rus bilim adamları, hafta başında Ay ve Mars’ta insanlı uzay istasyonlarını dış etkenlerden korumak için sistemler geliştirdiklerini belirtmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.