Rusya Uzaya Fırlattığı Yeni Uydusunu Kaybetti

Rusya uzaya gönderdiği uyduyu yörüngeye oturmadan kaybettiğini duyurdu. Plesets Uzay Üssü’nden fırlatılan GEO-IK-2 uydusu, dünyanın ayrıntılı üç boyutlu haritasını oluşturmak ve askeri amaçlı çeşitli hedeflerin kesin konumlarını bulmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştı.

Rockot taşıyıcı füze tarafından uzaya gönderilen GEO-IK-2 fırlatıldıktan kısa süre sonra, kontrol merkezi ile bağlantısı kesildi. Ancak ABD uzay izleme merkezi tarafından füzenin eliptik yörüngede 330 kilometre yükseklikte hareket ettiği tespit edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Rusya Uzay Ajansı Roskosmos ile birlikte olası sonuçları araştırmak ve uyduyu yeniden amaçlanan yörüngeye göndermek için komisyon kurdu. Uzay sanayisinden bazı uzmanlar, uydunun doğru çalışmasını sağlayabilmek için şu anda bulunduğu konumda kalmasının yeterli olmayacağını savunuyor.

İki ay önce Rusya’nın fırlattığı ABD’nin GPS navigasyon sistemine rakip olacak Glonass-M uydusunun uzaya fırlatılması da başarısız olmuştu. Kazakistan’ın Baykonur uzay üssünden fırlatılan üç uydu, Havai’nin kuzeybatı bölgesinde Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.