Rusya ve Hindistan Askeri ve Nükleer Anlaşma İmzaladı

MOSKOVA – Rusya ve Hindistan askeri, nükleer, petrol ve doğalgaz alanlarında işbirliklerini kapsayan bir dizi anlaşma imzaladı. Hindistan’a iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev mevkidaşı Pratibha Patil ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh’le bir araya geldi. Askeri ve nükleer alanda yoğun işbirliğini sürdüren iki ülke teknolojik alanda ortak projelerin gelişimi konusunda mutabakat sağladı.

Rusya ve Hindistan dışişleri bakanları iki ülke vatandaşlarının karşılıklı ziyaretlerinde vize işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik bir anlaşma imzalarken, iki ülke olağanüstü hal bakanlıkları da acil durumlarda ortak çalışma yapacak. Rusya ve Hindistan önümüzdeki 10 yıl içinde ortak üretimi planlanan 300 adet beşinci nesil savaş uçağı konusunda da çalışmaları sürdürüyor.

20’DEN FAZLA ANLAŞMA İMZALANDI
Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ile Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Murli Deora da petrol ve doğalgaz alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini öngören anlaşmayı parafe etti. Rusya, Hindistan’da bir nükleer santralin modernizasyonu için anlaşma sağlarken, iki ülke ortak teknoloji merkezi kuracak.

İki ülke ticari alanda da bir dizi anlaşma imzaladı. Hindistan Devlet Bankası ile Rus Vnesheconombank (VEB) işbirliği anlaşması imzalarken; Rusya petro-kimya devi Sibur, Hindistan Güven Grubu ile Jamnagar kentinde kuracakları yeni tesiste ortak üretim yapacak.

Çok sayıda bakan ve işadamı ile Hindistan’a bir çıkarma yapan Medvedev’in özellikle nükleer ve askeri alanda Hindistan pazarını ABD ve Çin’e kaptırmamak için yoğun çaba sarf ettiği kaydediliyor.

Medvedev Singh’le görüşmesinde başta Afganistan olmak üzere bölgede güven ve istikrarın sağlanması ve terörle mücadele konularını ele aldı. Afganistan, Pakistan ve Tacikistan’ın da katılımı yapılacak dörtlü-beşli zirvelerin bölge sorunlarının çözümüne sağlayabileceği katkı vurgulandı. Singh, Medvedev’in Rusya davetine de olumlu karşılık verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.