Rusya’da ‘Batı Nil Ateşi’ Salgını: 5 kişi öldü, 116 kişi hasta

Rusya’da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile Volgograd bölgesinde Batı Nil Ateşi virüsü bulaşan beş kişi yaşamını yitirdi. Sivrisinekler aracılığı ile yayılan hastalıktan 116 kişi de tedavi altına alındı.

Volgograd bölgesi halk sağlığı dairesinden yapılan açıklamada, “Her gün 6 ila 10 arasında yeni vaka geliyor. Voronej bölgesinde de benzer hastalık görülmeye başladı” uyarısı yapıldı.

Rusya’nın Volgograd bölgesinde 40 dereceyi bulan sıcaklıklar nedeni ile sivrisineklerin 20 kattan daha fazla arttığına dikkat çekiliyor. Afrika domuz vebası olarak bilinen hastalığın taşıyıcısı sivrisinekler.

Rusya halk sağlığı dairesi ay başında gerekli önlemlerin alınmaması durumunda hastalığın bölgede 1,5 milyon kişiyi olumsuz etkileyebileceği uyarısı yapmıştı.

Hastalıktan etkilenenlerin sayısı ise bilinenden daha fazla. Bir çok kimse evinde profesyonel bir yardım almadan tedavilerini sürdürüyor. Batı Nil Ateşi hastalığına yakalananların yüzde 90’ı önemli bir sağlık sorunu yaşamadan hastalıktan kurtulabiliyor. Özellikle yaşlı insanların hastalıktan olumsuz etkilenmesi sıklıkla görülüyor. Merkezi sinir sistemini tahrip eden virüs, ölüme kadar götürüyor.

Doktorlar uzun elbiseler giyerek ayakların açıkta kalmamasını ve sivrisineğe karşı da sprey türü koruyucularla mücadele edilmesini öneriyor. Rusya’da soğuk günlerin başlayacağı Ekim ayına kadar virüsün aktif olabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Afrika domuz vebası olarak da bilinen hastalığın henüz bir tedavisi bulunmuyor. Yoğunluklu olarak İsrail ve Mısır gibi ülkelerde görülen hastalık Yunanistan’da etkili olmaya başladı. Türkiye’nin Balıkesir kentinde de 6 kişi yaşamını yitirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.