Rusya’da çöken madende kalan 24 işçiden ümit kesildi, ölenlerin sayısı 66’ya ulaştı

MOSKOVARusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Raspadskaya kömür madeninde 8 Mayıs’ta meydana gelen iki ayrı patlamada hayatını kaybeden işçilerin sayısı 66’ya ulaştı.Göçük altında kalan 24 işçiden haber alınamıyor. Madende yeni patlama olabilir endişesi ile arama kurtarma çalışmaları durdurulurken, göçük altında kalan işçilerden de ümit kesildi.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilisi Pavel Plat yaptığı açıklamada, madende metan gazı yoğunluğunun arttığını, 460 metre yerin altında bazı bölgelerde yangınların da oluştuğunu söyledi. Güvenlik açısından yüzde 1’lik seviyeyi geçmemesi gereken metan gazı oranı madende yüzde 7’ye çıkmış durumda.

Metan gazının normal seviyeye düşürülmesi ve yangınların kontrol altına alınması gerektiğini belirten Plat, “Malesef kayıp işçilere yönelik herhangi bir kontak ya da bilgi yok. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından çalışmalara devam edilecek.” dedi.

Patlamanın nedeni ile ilgili henüz resmi açıklama yapılmış değil. İlk patlamanın ardından madende arama kurtarma çalışmaları başlatılırken, ikinci bir patlama meydana gelmiş ve kurtarma ekibinden 19 kişi de göçük altında kalmıştı. Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde sıkça meydana gelen kazalarla ilgili şirketler, yeterli güvenlik önlemleri almamakla suçlanıyor.

Rusya’nın yüzde 10’luk kömür ihtiyacını karşılayan kömür madenindeki kazanın özellikle çelik sektöründe olumsuz etkilerinin olabileceğine dikkat çekiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.