Rusya’da Etnik Çatışma Kaşınıyor; 16 Yaşında Bir Ermeni Bıçaklandı

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova’da Kafkas kökenli bir kişinin Spartak Moskova takımı taraftarı Yegor Sviridov’u öldürmesi üzerine başlayan olaylarla ilgili gerginlik sürüyor. Cumartesi günü Kremlin’in hemen duvarlarının dibinde yer alan Manej Meydanı’nı birbirine katan holigan ve ırkçı gruplara karşılık, Çarşamba günü de farklı etnik gruplardan binlerce kişinin Kievkski Vakzal’ın önünde gösteri yapması bekleniyor.

Polisin izin vermeyeceği gösteri öncesi metro ve kavşaklarda güvenlik önlemleri artırılırken, faşist grupların farklı etnik topluluklara yönelik saldırıları sürüyor.

Manej’deki olaylardan bu yana iki Azeri vatandaşı bıçakla yaralandı, bir Azeri vatandaşı silahlı saldırıya uğradı, bir Özbek çok kötü bir şekilde dövüldü ve iki Kırgız vatandaşı da uğradığı dazlak saldırısı sonrası hayatını kaybetti. Bugün geç saatlerde bir olayda Krasnodar bölgesinde yaşandı. Dazlak gruplar bu kez 16 yaşındaki bir Ermeni vatandaşını hedef aldı ve 12 yerinden bıçakladı.

Rus arkadaşı ile birlikte caddede yürürken saldırıya uğrayan Ermeni vatandaşına en az 20 kişilik bir çetenin kuşattığı iddia ediliyor. Ayak, kol ve karın bölgesinden bıçak darbeleri alan gencin çok kan kaybettiği ve doktorların yoğun bakıma aldıkları gelen bilgiler arasında.

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev etnik ve dini çatışmaların Rusya’da istikrarsızlık açısından en büyük tehditler olarak değerlendirdi ve yetkililerden gerekli önlemleri almasını istedi. Yüze yakın etnik topluluğun bir arada barış içinde yaşadığı Rusya Federasyonu çok milletli ve çok dinli yapısını anayasal düzeyde koruma altına almış durumda.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.