Rusya’da Evde Kaplan, Ayı Ya Da Timsah Beslemek Yasaklanıyor

MOSKOVA– Her evde ortalama bir köpek ya da kedinin olduğu Rusya’da evcil hayvanların çeşitliliği de sınır tanımıyor. Ayı ya da timsah beslemeye kalkan Rusların bazıları evlerin de kaplan bile besliyor. Özellikle egzotik bölgelerden gelen maymun, yılan ve diğer hayvanlar hastalık yaydıkları gerekçesi ile daha sıkı kontrol altına alınacak.

Hayvan neslinin korunması ve sağlık gerekçesi ile harekete geçen Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Doğal Yaşam Komisyonu Başkanı Yevgeni Tugolukov, parlamentoya evde beslenilmesi uygun görülmeyen hayvanların listesinin yer aldığı bir listeyi iletti. Duma genel kurul gündemine alınan yasa tasarısı önümüzdeki günlerde görüşülecek.

Son olarak da Ural bölgesinde Amur cinsi bir kaplanı evinde besleyen kadına yerel güvenlik birimleri 2 bin 500 ruble (80 dolar) ceza kesmişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin başta olmak üzere ülkede üst düzey yöneticiler ve sanatçılar da sıklıkla hayvanları ile gündeme geliyor. Putin’in Bulgaristan’dan hediye aldığı köpeğine isim bulmak için tüm Rusya seferber olmuş durumda. Devletin resmi başbakanlık sitesinden isim talebinde bulunulurken, binden fazla isim önerisi gelmiş durumda.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.