Rusya’da Falcı Sayısı Doktor ve Bilim Adamı Sayısını Geçti, Yıllık Ciroları 2 Milyar Dolar

MOSKOVARusya’da falcı ve büyücü sayısı doktor ve bilim adamı sayısını geçmeye başladı. Ülkede kanser hastalarının doktordan önce falcının kapısını çalması da yaygın hal alıyor. Falcıların yıllık gelirinin iki milyar doları bulduğu bildiriliyor. Rus parlamentosu son olarak sertifikası olmayan falcılara reklam yasağı getirmişti. Rusya’da gerekli izinler alınarak falcılık yapılmasında herhangi bir engel bulunmuyor.

Rusya’da falcı sayısının artmasını başka önemli uzmanlar da doğruluyor. Rusya Psikofizoloji Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mihail Vinogradov, bu konuda bazı televizyon programlarının en iyi örnek olduğunu belirtiyor. TNT televizyonunda ‘Büyücülerin Savaşı’ adlı programının her provasına bine yakın kişi katılıyor.

RUS FALCILAR YILDA 2 MİLYAR DOLAR KAZANIYOR

Moskova’da toplam 200 kişinin büyü ile insanları tedavi ettikleri iddia ediliyor. Hastaların doktordan önce falcıların kapısını çalması endişeleri artırıyor. Rusya Onkoloji Bilimsel Merkezi verilerine göre, kanser hastalarının yarısı önce falcıların yanına uğruyor. Geçen yıl kanserden hayatını kaybeden eski ünlü Sovyet ve Rus sinema sanatçısı Aleksandr Abdulov, hastalığının ilk günlerinde tedavi yerine Kırgızistan’daki Şaman kahinlerin yanına gitmeye karar vermişti.

Duma Sağlık Koruma Komisyonu üyesi milletvekili Tatyana Yakovleva, falcıların yıllık gelirinin yaklaşık iki milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Verilere göre, falcı ve büyücülerin yıllık reklam hacmi de 10 milyon doları geçiyor. Rus psikoloji uzmanı Yuryeviç’e göre iş reklamdan ziyade, falcılara olan ilgiden kaynaklanıyor.

Diğer Rus psikoloji uzmanı Vinogradov ise tüm dünya istihbarat güçlerinin büyücülükle ilgilendiklerini söyledi. İstihbarat bazen büyücü hizmetlerinden de yararlanıyor.

Duma, geçtiğimiz aylarda ülkede falcılık ve büyü reklamının yapılmasını yasakladı. Duma Ekonomik Politikası ve İşverenler Komisyonu’nun söz konusu yasakla ilgili hazırladığı belgeye göre, halkın sağlığı ile uğraşan şahısların elinde diploma olması şart.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.