Rusya’da göçen kömür madeninde 23 işçiye hala ulaşılamadı

MOSKOVARusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Raspadskaya kömür madeninde 8-9 Mayıs’ta gerçekleşen patlamada hayatını kaybeden 23 işçiden hala haber alınamıyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken madenden 67 işçinin cesedi çıkarıldı ve yaralı olarak kurtarılan 100’den fazla işçi hastaneye kaldırıldı.Rusya kömür üretiminin yüzde 10’unu gerçekleştiren maden çalışmalarının bir an önce başlamasını isteyen Rusya Başbakanı Vladimir Putin altı aylık bir süreçte yapılacak onarım çalışmaları için 186 milyon dolar ayrılmasını kararlaştırdı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Viktor Zubkov konu ile ilgili Rus basınına yaptığı değerlendirmede onarım çalışmalarının çok hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi. Vedmosti gazetesine göre en az altı aylık bir süreden sonra madende normal çalışma sürecine geçilebilecek.

Rusya hükümeti demir çelik fabrikalarının kaybını önlemek için de vergisiz kömür tedariki konusunda çalışmalara başladı. Madende kazanın güvenlik önlemlerinin yetersiz olmasından kaynaklandığı belirlendi. Rusya Soruşturma Komisyonu madenin yöneticisi İgor Volkov’la ilgili adli soruşturma başlattı.

Raspadskaya kömür madeninde 2009’da binden fazla güvenlik ihlali tespit eden yetkililer üretimi beş kez durdurdu. Rusya’da güvenlik ihlali nedeni ile meydana gelen kazalara sıklıkla rastlanıyor.

Maden kazasının ardından Rusya’nın birçok kentinde düzenlenen gösteriler devam ediyor. Tren yolu kapatmak isteyen işçilere polis müdahale ederken, bazı işçilerin de gözaltına alındığı kaydediliyor. Rusya’da maden işçileri güvenlik önlemlerin artırılmasını ve maaşlarına da zam yapılmasını talep ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.