Rusya’da İntihar Saldırıları; 5 Ölü 30 Yaralı

MOSKOVARusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi Dağıstan Cumhuriyeti’nde otomobille askeri birliğe gerçekleştirilen intihar saldırısında 5 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. Yaralıların bir kısmının durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Buinaksk ilçesine yakın bir alanda bulunan 136. askeri birliğe patlayıcı maddelerle dolu Jiguli marka bir araçla saldırı gerçekleştirildi. Farklı kaynaklar yaralı sayısının 39 olduğunu belirtirken, kapıda bulunan görevlilerin aracı kontrol için durdurmasının ölü sayısının artmasına engel olduğu kaydediliyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan yetkililer patlayıcının 100 kilogram TNT kalıbına denk olduğunu söyledi. İlk olayın ardından bölgeye ulaşmak üzere yola çıkan polis araçlarının geçeceği güzergahda ikinci bir patlama meydana geldi. İkinci saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Rusya Güney Askeri Bölge Komutanı Aleksander Galkin başkanlığında bir inceleme komisyonu oluşturulurken, saldırganların bulunması için çalışma başlatıldı.

Bölgede incelemelerde bulunan Dağıstan Cumhurbaşkanı Magomedsalam Magomedov, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarına rağmen son saldırıların bölgede ayrılıkçı grupların halen güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de yaşamını yitiren ve yaralanan mağdurların ailelerine gerekli yardımın yapılmasını istedi.

Cumartesi günü de Dağıstan Dışişleri Bakanı Bekmurza Bekmurzayev’in aracına saldırı gerçekleştirildi. Yola konulan patlayıcı ile infilak ettirilen araçta bulunan makam şoförü yaşamını yitirdi. Patlama esnasında araçta olmayan bakanın hayatı şans eseri kurtuldu.

Dağıstan’ın Buinaksk ilçesinde daha önce de bir çok saldırı gerçekleştirildi. Temmuz ayında askeri birliğe yapılan saldırıda 3 kişi öldü. 2007’de yola koyulan bir patlayıcı askeri araçların geçmesi esnasında patlatılmış, iki kişi ölürken, iki kişi de yaralanmıştı. 1999’da bir konuta gerçekleştirilen saldırıda 64 kişi yaşamını yitirirken, son günlerde Rusya’nın Dağıstan, Çeçenistan ve İnguşetya Cumhuriyetleri’nde saldırılar artarak devam ediyor.

Kremlin ayrılıkçı grupların saldırılarına karşı sert bir şekilde karşılık verilmesini isterken, işsizlik, az gelişmişlik, aşiret yapısı ve rüşvetin bölgedeki istikrarsızlığın kaynağı olarak görüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.