Rusya’da Meteor Patlaması Sonucu Binlerce Kişi Yaralandı

Geçen Cuma Rusya’da meydana gelen gök taşı patlaması sonucu yaklaşık 1000 kişi yaralanırken, birçok evin pencere camları patladı.

Olaya tanık olanlar patlama sırasında kör olduklarını ve sağır edici bir gök gürültüsü ile beraber camların paramparça olduğunu belirttiler.

You Tube gibi video sitelerine yüklenen, patlama anını gösteren videolarda duman gibi görünen bir iz gökyüzünde ortaya çıktıktan sonra yüksek sesli bir patlama duyuluyor sonrasında küçük patlamalarının sesi duyuluyor.

Patlama sonrası 200’i çocuk olmak üzere yaklaşık 1000 kişinin yaralandığı ifade etti. Rusya İçişleri tarafından yapılan açıklamaya göre maddi hasarın yüksek olduğu belirtildi.

Moskova Times gazetesine göre, Acil Durum Bakanı olan Yelena Smirnykh, “Yapılan tespitlere göre, tek bir meteorun Dünya atmosferine girmiş ve daha sonra parçalanarak patlamalara neden olmuştur” dedi.

Bazı videolarda büyük çapta olan meteorların binaların üzerinde uçtuğu görüntülendi. Yerel bir çinko fabrikasına meteorun sert bir şekilde çarpması duvarların yıkılmasına neden oldu.

Chelyabinsk bölgesinde Yerel halk ile yapılan röportajlarda, ‘Tüm kentteki insanlar kör oldular, çok parlaktı”, “Aniden çok çok korkunç bir parlaklık oluştu, normal bir ışık değildi, her şey sıra dışı bir şekilde aydınlandı” diye belirtildi.

NASA bilim adamları olayın ‘2012 DA14’ adı verilen asteroitle bir ilgisinin olmadığını, bu asteroitin sadece dünyanın yakınından geçip gittiğini açıkladılar.

 

Orijinal İngilizce Metin

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.