Rusya’da Meydana Gelen Selde 9 Kişi Hayatını Kaybetti

MOSKOVA– Rusya’nın güneyindeki Krasnodar bölgesinde yağan yağmur nedeniyle meydana gelen selde, en az 9 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Krasnodar bölgesinde 7 köyün ve 17 kasabanın sel altında kaldığını ifade eden Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı sözcüsü, afet bölgesinde 300 kişinin tahliye edildiğini kaydetti. Yerel makamlar, Krasnodar’ı afet bölgesi ilan ederken, ölen vatandaşların kimliklerinin henüz tespit edilmediği dile getirildi.

Bu arada son günlerde başta Rusya olmak üzere bilim adamları, iklim değişikliği konusunda değişik açıklamalarda bulunuyor. Konu ile alakalı 13 Ekim’de açıklamalarda bulunan Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) Rusya Temsilcisi Aleksey Kokorin önümüzdeki yıllarda doğal afetlerin artarak devam edeceğini 10-15 yıl içinde felaketlerin iki katına çıkacağını iddia etmişti.

İklim değişikliklerinin meteorolojik afetlerin hem kapasitesinde hem de sayısında artışa neden olacağını kaydeden Kokorin, “Doğal afetler iki katına çıkacağı endişesi var. Özellikle deniz kenarlarında yaşayan insanlar daha tehlikeli bir bölgede yaşamlarını sürdürmüş olacak” öngörüsünde bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.