Rusya’da Otel İnşaatından Toplu Mezar Çıktı

MOSKOVARusya’nın Volgograd kentinde eski SSCB lideri Jozef Stalin dönemine ait olduğu iddia edilen toplu mezar bulundu. Bazı uzmanlara göre ise bölgede eski Çarlık döneminde bir mezarlık bulunuyordu. Olay yerinde Rus güvenlik güçleri ve uzman tarihçilerin araştırma yaptığı da gelen haberler arasında.Eski adı Stalingrad olan Volgograd kent merkezindeki Oktyabrskaya otelinde çalışma yapan inşaatçılar yerin altında toplu mezar buldu. Otele bağlı oto yıkama bölümünde elektrik hatlarının döşemesini yapan inşaatçılar üç metre derinlikte çok sayıda insan kemiğine rastladı. Olay yerine gelen özel Rus polis ekibi, yerin altında toplu mezarın bulunduğunu tespit etti. Kemikler üzerinde inceleme yapan uzmanlara göre, burada bir kaç on yıl önce insanlar topluca gömülmüş. Bir Rus güvenlik gücü yetkilisi, kemiklerin Stalin döneminde kamplarda kalan tutuklulara ait olabileceğini iddia etti. Yetkili, “Kemikleri yerinde inceledik ve hiç bir hasar izine rastlamadık. Dolayısıyla tutukluların aç ve güçsüz kaldığı için öldüğü iddiası üzerinde duruyoruz.” dedi.

Fakat olayla ilgili çeşitli iddialar da var. Kimi yerel tarihçilere göre, bölgede Çarlık döneminde bir mezarlık da bulunuyordu. Kemiklerin mezarlıktan kalma olabileceği üzerinde de duruluyor.

Bazı Rus tarihçilerine göre ise toplu mezarın bulunduğu otelin yerinde daha önce Sovyet gizli servisi ve KGB’nin salefi NKVD’nin yerel binası bulunuyordu. Buranın bodrum katında da tutuklular kalıyordu. Tarihçilere göre, kemikler de muhtemelen tutuklulara ait.

Olayla ilgili Rus güvenlik güçleri ve tarihçiler inceleme yapıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.