Rusya’da Polis Teşkilatında Reform; Moskova 12 Bin Polisin Görevine Son Verdi

MOSKOVA– Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan polis teşkilatında yüzde 20 oranında indirim kararı uygulamaya başlandı. Başkent Moskova’da görevli polis sayısı ilk aşamada yüzde 12 indirildi. 11 bin 905 polisin görevini kaybettiği karar, Moskova Emniyet Müdürlüğü tarafından imzalandı. Kremlin ise yeni polis yasası ile ilgili önerisini Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’ya gönderdi. Yeni yasa polis teşkilatında önemli değişiklikler getiriyor.

En büyük işten çıkarma çevre polis biriminde gerçekleştirildi. Uzmanların belirlediği asgari sayıdaki güvenlik görevlilerinin dışındaki polislerin görevine son verildi. Ekonomik suçlar konusunda uzman polis birimi ise yüzde 30 azaltıldı.

Soruşturma, yerel polis teftiş, özel polis birlikleri, metro polisi ve diğer birimlerle ilgili de reform çalışmaları sürüyor. Genelde yüzde 12 civarında indirim tüm birimlere uygulanmaya çalışırken, işini kaybedenlerin bir kısmı özel güvenlik şirketlerinde istihdam için planlama yapılıyor.

MİLİTSİA DEĞİL POLİS

Medvedev polis teşkilatının yapısında gerçekleşecek modernizasyonla ilgili yasa teklifini parlamentoya gönderdi. Duma’da siyasi partileri yasayı detaylı bir şekilde değerlendirmeye davet eden Kremlin, 1991’de hazırlanan yasada yapılacak değişiklikle polisin yeni görev tanımlaması ve sorumluluklarını belirliyor.

Yasanın getirdiği önemli değişikliklerden bir tanesi ise artık Rusya iç güvenlik görevlileri militsia değil, polis olarak tanımlayacak. Toplum polisleri ise Amerikan tarzı yeni rozetleri ile görevleri başında olacak. İlk uygulamanın Mart 2011’de başlaması planlanıyor.

VATANDAŞ ELİ İLE POLİS YASASI

Bir diğer önemli gelişme de ilk kez internette oluşturulan özel bir sayfada tamamı yayınlanan yasaya halkın da katkı sağlanmasının istenmesi. Önerilerin önemli bir kısmı da yasada değerlendirilmiş durumda. Medvedev konuya yaptığı vurguda, yasada vatandaşlardan gelen önerilerin dikkate alınarak çok önemli değişiklikler yaptıklarını söyledi.

Polisin gerekli gördüğü durumlarda evlere girişi ile ilgili madde halkın tepkisine neden oldu. Önemli oranda zorlaştırılan yeni duruma göre polis sadece önemli bir suç ihbarını değerlendirmek ve vatandaşları korumak için mahkeme kararı ile harekete geçebilecek. Bir de polis merkezine ve zanlı yakınlarına en geç 24 saat içinde raporun ulaştırılması zorunlu hale getiriliyor. Polisin ‘önleyici güç kullanımı’ ile ilgili ifade yasadan çıkarılırken, polisin ‘kendisinden yardım isteyen herkese acil cevap vermesi’ de yapılan değişiklikler arasında yer aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.