Rusya’ya Karayolu ile Yaş Sebze Meyve İhracatı Başlıyor

Yaş meyve sebzeDoğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, 11-14 Mart tarihlerinde Vladikavkaz’da yaptıkları görüşmeler neticesinde ihracatçılara hizmet verecek depoların kiralanması için protokol imzalandığını belirtti.

Rusya’ya karayolu ile kısa sürede ulaşımı sağlayacak olan Gürcistan üzerinden transit geçişli Kazbegi/Verhni Lars kapısının DKİB girişimleri sayesinde yaş meyve sebze sektöründe aktif hale geldiğini belirtti.

Gürdoğan, ayrıca şunları kaydetti:

“Toplantılarda bölgemizden yaş meyve ve sebze ürünlerinin Vladikavkaz kentine ve hinterlandı diğer bölgelere sevkiyatında, araçların yüklerini boşaltma ve aktarma yapacağı belirli bir aktarma ve depolama alanının tayin edilmesi, bu bölgede bir Türk Lojistik ve aktarma merkezi kurulmasına yönelik olarak uygun olabilecek arazi ve alanlar heyetimize gösterilerek bu alanlarda incelemelerde bulunulmuştur. Bunun yanında, ihracatçılarımız şu anda ürünlerini depolayabilecekleri soğuk havalı depolarda incelemelerde bulunmuş ve bu depoların kiralanması konusunda gerekli görüşmeler yapılarak ön protokoller imzalanmıştır.”

Yaş meyve sebze sektörü açısından Rusya Federasyonu bölgenin en öncelikli pazarları arasında yer alıyor. Sektör ihracatının yüzde 50’ye yakını Rusya Federasyonu’na yapılıyor. Gürdoğan, deniz yoluyla yapılan ihracatta limanlarda yaşanan yoğunluk ve beklemeler sonucu ihracatçıların yaşadığı mağduriyetin, bu kara yolunun aktif olarak kullanılması ile büyük oranda önlenmiş olacağını ifade etti ve ekledi “Kazbegi-Verhni-Lars kapısının diğer alternatiflere oranla çok daha kısa mesafede olmasının, kapının Basitleştirilmiş Gümrük Hattı kapsamına alınmasının, ihracatçılara önemli rekabet imkanı sağlayacağı aşikardır.”

Kaynak: Dünya Gazetesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.