Rüzgar Çetin Asli Kusurlu Bulundu

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin’in tutuklu yargılandığı dava dosyasına giren bilirkişi raporunda Çetin asli kusurlu bulundu. Rapordaki, “Müşteki ve maktulün emniyet kemeri takmaları halinde ölüm ve yaralanmaların meydana gelmeyebileceği anlaşılmaktadır” ifadesi ise dikkat çekti.

İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Rüzgar Çetin cezaevinden getirildi. Kazada hayatını kaybeden polis memuru İsmet Fatih Alagöz’ün eşi Özlem Alagöz, ağabeyleri Mehmet Akif Alagöz ile Zafer Mustafa Alagöz ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Sinan Çetin, oğlunun duruşmasına katılmadı. Rüzgar Çetin’in duruşma boyunca başı öne eğik duruşu dikkat çekti.

Duruşmanın başlamasının ardından sanık vekilleri tarafından özel olarak aldırılan bilirkişi raporu okundu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) görevli öğretim üyesi 2 trafik uzmanı tarafından hazırlanan raporda, sürücü Rüzgar Çetin’in alkollü olarak araç kullandığı, olay mahalline geldiğinde sollama yasağını gösteren devamlı çizgiye rağmen önünde seyreden aracı solladığı anlatıldı. Çetin’in süratli ve alkollü olması sebebiyle kontrolü sağlayamayıp orta şeridi de aşarak aksi istikamette kendi şeridinde seyreden polis otosunun şeridine girerek çarptığı belirtilerek, “Bu hareketleri kanun gereği asli kusur kabul edildiği anlaşılmakla asli kusurlu görülmüştür” denildi.

Raporda, celse arası mahkemeye şikayetinden vazgeçtiğini içeren bir dilekçe sunan müşteki Emre Tetik’in, kendi şeridinde seyrederek kural ihlali yapmadığından kusursuz olduğu kanaatine varıldığı ifade edildi.

RÜZGAR ÇETİN ASLİ KUSURLU

Raporda ayrıca, şehit İsmet Alagöz ve müşteki sürücü Emre Tetik’in emniyet kemeri takmadıkları belirtilerek “Müşteki ve maktulün emniyet kemeri takmadıkları anlaşılmaktadır. Müşteki ve maktulün emniyet kemeri takmaları halinde ölüm ve yaralanmaların meydana gelmeyebileceği anlaşılmaktadır. Bu sebeple kazanın meydana gelmesinde sürücü Rüzgar Çetin tam kusurlu görülse de kazanın ölümle sonuçlanmasında maktul ve müştekinin yaralanmasına yol açtığı göz önüne alınırsa Rüzgar Çetin’in asli kusurlu olduğu ancak tam kusurlu olarak görülemeyeceği kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“RAPORU KABUL ETMİYORUZ”

Raporun okunmasının ardından söz alan müşteki avukatları, raporu kabul etmediklerini belirterek, bu raporun dosyaya etki etmeyeceğini belirttiler. Avukat Yılmaz Abaşoğlu, “Kaza kameralara açık bir şekilde yansımıştır. Suçun sübut bulduğu kanaatindeyiz. Mağdur Emre Tetik’in şikayetten vazgeçmiş olması belirlenecek ceza açısından etkili olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Sanık avukatları ise rapora değinerek, bilinçli taksirin oluşmadığını öne sürdüler. Sanık avukatlarından Mehmet Uysal, “Ortada eğer taksirle işlenmiş bir suç söz konusu değildir. Ayrıca mağdur Emre Tetik’in şikayetinden vazgeçmiş olmakla suçun vasfı değişmektedir. Keşke maktulün kemeri takılı olsaydı” dedi.

ÇETİN: “KEŞKE YER DEĞİŞTİREBİLSEM”

Bunun üzerine İsmet Alagöz’ün eşi Özlem Alagöz, “Keşke alkol almasaydı bu kaza olmazdı” diye tepki gösterdi. Duruşmada söz verilen sanık Rüzgar Çetin ise, olay gecesi sarhoş olmadığını yineleyerek, “Sarhoş olsaydım aracımı kullanmazdım. Orada bırakır taksiye binerdim. Ben kimsenin canına zarar vermek istemezdim. Yer değiştirebilecek olsam yerimi değiştirirdim. Bu kazada yaralanmış, üzülmüş kim varsa özür dilerim” dedi. Çetin’in ifadesinin ardından ağladığı görüldü.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, kusur durumunun tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor tanzim edilmesinin istenmesine karar verdi. Rüzgar Çetin’in ehliyet aldığı Yüksekova Trafik Şube Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına hükmeden mahkeme, sanık Rüzgar Çetin tutukluluk halinin devamını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

“KEŞKE SENİ TOPRAĞIN ALTINA KOYSAYDIM”

Kararın açıklanmasının ardından şehit polisin eşi ve kardeşleri tepki gösterdi. Aile “Seni anan doğurmasaydı bu kaza olmayacaktı. Benim 2 çocuğum babasız kaldı. Keşke senin annen, baban, deden arkandan ağlasaydı. Keşke seni toprağın altında koysaydım da ilk toprağı üstüne ben atsaydım” diye bağırarak duruşma salonundan çıktı.

KAZANIN ARDINDAN TUTUKLANMIŞTI

Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in işletmeci oğlu Rüzgar Çetin, Beşiktaş’ta lüks marka aracıyla, karşı yönden gelen polis aracıyla çarpışmış, araçtan fırlayan polis memuru İsmet Fatih Alagöz kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olayda bir polis memuru da yaralanmıştı. Kaza esnasında alkollü olduğu öğrenilen Çetin, olayın ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Rüzgar Çetin’in “Bir kişinin ölümüne, bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından 3 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.