“S-400 İçin Türkiye’yi Suçlamıyorum”

ABD Başkanı Donald Trump, 25 Ocak 2019’da Beyaz Saray’da bir konuşma yaparken. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için suçlamadığını söyledi.

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Trump, Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin Türkiye’yi suçlamadığını söyledi.

Trump, Türkiye’nin milyarlarca dolarlık 125 F-35 savaş uçağı sipariş ettiğini vurgulayarak, “Zor bir durum. Türkiye’yi S-400 alması konusunda suçlamıyorum çünkü (Eski Başkan Barack) Obama döneminde meydana gelen birçok durum ve problem mevcut. Felaket olan bu mesele Obama yönetimine dayanıyor. Durumu değerlendiriyoruz.” dedi.

Türkiye hakkında Toplantı yapılmıştı.

Çarşamba günü Beyaz Saray’da Türkiye’ye S-400 alımı için yapılacak yaptırım ile ilgili toplantı düzenlenmişti.

Toplantıya Trump ile birlikte 53 Cumhuriyetçi senatörden 45’i katılmıştı ve sonrasında görüşme ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan bazı Demokrat senatörler toplantıya çağrılmamaları ile Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlarla ilgili toplantı hakkında hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi.

Önde gelen Demokrat senatörlerden Bob Menendez “Amerikan dış politikası en etkili iki partinin desteğiyle yapıldığı zaman olur. Rus füze sistemlerini alması nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına geniş destek olmasına rağmen Başkan Trump Demokratları halkanın dışında tutmakta ısrar ediyor. Onu doğru hareket etmeye ve yaptırımları uygulamaya davet ediyoruz.” açıklaması geldi.

Öte yandan, Trump’ın Türkiye’ye uygulayacağı belirtilen ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ (CAATSA) yaptırımlarının zamanına ilişkin açıklamada bulunmadı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Trump’ın bu yasa kapsamında Ankara’ya karşı yaptırım kararı alması için baskı uyguluyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.