Saakaşvili’den Rusya’ya Zeytin Dalı: Ön Şartsız Görüşelim

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvil

MOSKOVA– Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Güney Osetya ve Abhazya’da tek taraflı olarak ‘güç kullanmama taahhüdünde bulunacaklarını ve Rusya ile de ön şartsız görüşmelere hazır olduklarını açıkladı. Ağustos 2008’de gerçekleşen Rusya-Gürcistan savaşının ardından bölgeye giren Rusya, Abhazya ve Güney Osetya’da askeri üsler kurmuş ve iki ayrılıkçı bölgenin de bağımsızlıklarını tanımıştı. Rusya ve Gürcistan arasında henüz barış anlaşması imzalanabilmiş değil.

Fransız Le Figaro gazetesine açıklamada bulunan Saakaşvil, “Ruslar’la doğrudan görüşebilmek için her türlü yolu deniyoruz. Her zaman onları diyaloga davet ediyoruz. Onlar kaba bir şekilde davetimizi reddetti. Avrupa Parlamentosunda tek taraflı olarak güç kullanmama konusunda deklarasyon ilan etmekten başka alternatif kalmadı” dedi.

Tartışmalı bir inisiyatif aldığını da kaydeden Saakaşvili, “İşgal altında olan her ülke askeri araçları da kullanarak kendi egemenliğini sağlama hakkına sahip. Ancak ben farklı bir durum görüyorum. Gürcistan modern bir ülke, Avrupa ülkesi olmalı. Afganistan ya da Çeçenistan’ın konumuna düşmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

İki ülkenin Ağustos 2008’de yaşanan beş günlük savaşın ardından tüm diplomatik ilişkileri kestiğini hatırlatan Gürcü lider, herhangi bir ön şart olmadan Moskova ile görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

“Birbirimizle konuşmaya başlamalıyız” çağrısı yapan Saakaşvili, “Uluslararası hukuk açısından bakarsak Güney Osetya ve Abhazya’daki mevcut durum yasal değil. Ben bunun Moskova’nın da çıkarına olduğunu düşünmüyorum” tespitinde bulundu.

Bölgede yaşananlara katlanmanın mümkün olmadığını vurgulayan Gürcü lider, “500 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Topraklarımızın yüzde 20’si işgal altında. Deniz sınırlarımızın da üçte ikisini kaybettik…” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.