Şafak Pavey Dünya’nın 10 Cesur Kadınından Biri

Şafak Pavey’e Dünya’nın 10 Cesur Kadınından Biri   Ödülü Verildi

Şafak Pavey'e '2012 cesur kadınlar ödülü' verildi

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e  ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘‘2012 Uluslararası Cesur Kadınlar’’ ödülü verildi.

Şafak Pavey’e ödülü, Dünya Kadınlar Günü’nde ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan törende verildi.

Şafak Pavey TBMM’ye seçilen ilk engelli kadın milletvekili. Şafak Pavey tüm dünyada savunmasız topluluklar, mülteciler ve engelliler için yaptığı çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü. CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey’in de aralarında bulunduğu tüm dünyadan 10 cesur kadına ödüllerini ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton birlikte verdi.

Michelle Obama, fiziksel engellerine rağmen Şafak Pavey’in sadece parlamentoda sandalye kazanmakla kalmayıp, tüm dünyada başka ülkelere seyahat ederek, BM Engelli Hakları Sözleşmesi için destek kazandığını belirttiği konuşmasını, Pavey’in yaşam felsefesine atıfta bulunarak ‘‘Yaşadıklarınız diğerlerine örnek olacaktır’’ diye sürdürdü.

Şafak Pavey Kimdir?

Gazeteci Ayşe Önal’ın kızı olan  ve hayata genç bir kadınken geçirdiği tren kazası sonrası yitirdiği sol kol ve bacağı ile engelli olarak devam eden Şafak Pavey, Londra’daki Westsminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikaları Bölümü’nden onur öğrencisi olarak mezun oldu. London School of Economics’de, “Milliyetçilik ve Etnik Kökenler” üzerine master yaparak eğitimini tamamladı.

Sonrasında BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi oldu. İngiliz Parlamentosu’nda zenci ve diğer azınlıkların oy haklarını koruyan Operation Black Vote adındaki parlamenter baskı grubu ile politika ve seçim kampanyası stajı yaptı.

Yaşadığı kaza sonrası azmin abidesi olan Pavey engelleri yenerek bir umut oldu. BM’nin acil durumlara bakan Mülteciler Yüksek Komiserliğinde çalışan Pavey, ‘Yaşadığım kaza daha önce  görmediğim bir gözü açtı. Ben de engelli oldum. Bir duyarlılık geliştirdi ve o duyarlılıkla çalışıyorum’ diye kendisini ifade ediyor.

2011 seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili olarak seçilen genç politikacı misyonuna milletvekili olarak devam ediyor.

Anahtar Kelimeler: Şafak Pavey, Hillary Clinton, Michelle Obama, ABD Dışişleri Bakanlığı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.