Sagalassos Kazısı Temmuz’da Başlıyor

BURDUR- Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nde yeni dönem restorasyon çalışmaları yarın başlıyor. Antik Kent’teki kazı çalışmaları ise 3 Temmuz’da başlayacak. Bu seneki kazı çalışmalarında ayrıca restorasyonu tamamlanan önemli yapılarında açılışları yapılacak. Antik Kent’in açılışları yapılan yeni bölümlerle birlikte daha çok ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.
Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, yaptığı açıklamada, ilk kez 1700’lü yıllarda tespit edilen, 20 yıldır kazı çalışması sürdürülen kentteki çalışmalar için Belçika’dan gelen küçük bir restorasyon ekibinin 20 Haziran’da bölgeye geleceğini, asıl kazı ekibinin ise Türkiye’ye Temmuz ayının başında giriş yapacağını söyledi.

Her yıl olduğu gibi yine yaklaşık yedi hafta sürmesi beklenen kazılar için ilçeden de 100’e yakın kişinin çalıştırılacağını ifade eden Tanır, Sagalassos’ta bu yıl restorasyonu tamamlanan bölümlerinin açılışının yapılması ile birlikte adını daha çok duyuracağını işaret etti.

Antoninler çeşmesi, Yukarı Agora, Kuzey Batı Heron bölümlerinin restorasyonun tamamlandığını kaydeden Tanır, açılışların 28 Temmuz’da yapılmasının planlandığını kaydetti. Açılış için büyük bir organizasyon yapılacağını duyuran Tanır, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve uzun yıllardır Sagalassos kazısının başkanlığını yapan Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens gibi isimlerin açılışta bulunacağını dile getirdi.

Sagalassos’taki yapılan çalışmalarla kentin dörtte birinden daha az bölümünün çıkartıldığını anlatan Tanır,şöyle devam etti: “Doğu batı yönünde 2,5 kilometre, kuzey güney yönünde ise 1,5 kilometre uzunluğundaki antik kentte kazılar 20 yıldır Belçikalı uzmanlar tarafından yapılıyor. Belçika Kraliyet ailesi başta olmak üzere birçok Belçikalı firma tarafından da desteklenen kazıların bu yılki bölümünde çıkacak eserlerle ilgili heyecan içindeyiz.”

Tanır, uzun yıllardır başkanlığını Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens’ın yaptığı Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarını bu yıl Prof. Dr. Jeroen Poblome yürüteceğini belirtti. Waelkens’ın ise bu yılki çalışmalara sağlık sebebi nedeniyle başkanlık edemeyeceğini bildiren Tanır, kazı yardımcılığını da Restorasyon ve Mimarlık Uzmanı Ebru Torun’un yapacağını kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.