Sağlık ekipleri kanserin teşhis ve tedavisi için yollara düştü

KARSKars Sağlık İl Müdürlüğü, Kanser Haftası nedeniyle özellikle köylü kadınların bilinçlenmeleri için bir çalışma başlattı. Köylere giden sağlık ekipleri, sağlık ocaklarında bir araya gelen kadınlara meme kanserini anlatıyor. Kendi kendine muayene yöntemlerini gösteren ekipler, yaptıkları muayenelerde de hastalık olup olmadığını tespit ediyor.

Sağlık Ocakları Şube Müdürü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şeniz Kavak, Kanser Tarama, Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Hülya Çeçen, Selim Sağlık Grup Başkanı Turgay Sevinç’ten oluşan ekip, Kars Sağlık İl Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Kanser Taraması’ kapsamsında Selim ilçesine 10 kilometre mesafedeki 395 nüfuslu Bölükbaşı köyüne gitti. Sağlık ocağında bir araya gelen 17-80 yaş arası 35 kadına meme kanseri, teşhisi, tedavisi ve kadınların evlerinde kendi kendilerine yapabilecekleri meme muayenesi anlatıldı. Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz yıl hizmete sokulan KETEM ile ilgili bilgi veren yetkililer, kadınların kendi kendilerini muayene ettiklerinde şüphe edilen durumlarda KETEM’e gitmelerini istedi.

KETEM Hekimi Dr. Hülya Çeçen, meme kanserinin kadınlar arasında en sık görülen kanser olduğunu belirterek, bunun önemsenmesini, teşhis ve tedavisinde geç kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Turgay Sevinç ise kanserin, tedavisi olmayan, öldürücü bir hastalık olarak bilindiğini fakat aynı zamanda da önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Kanserin erken evrede yakalanması halinde tedavisinin mümkün olduğunu, son evrede ise tedavisinin mümkün olmadığını da vurgulayan Sevinç, “Onun için şunu unutmamak gerek ki bayanlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Onun için lütfen sağlımızı tehlikeye atmadan erken fark edilmesini sağlayalım.” dedi. Sağlık Ocakları Şube Müdürü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şeniz Kavak da kadınlara kendi kendilerini nasıl muayene edebileceklerini slayt eşliğinde anlattı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.