Sakız Adası Tarihinin En Büyük Felaketini Yaşadı

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda cumartesi gecesi başlayan orman yangını adanın beşte birinin yanmasına karşın hala kontrol altına alınamadı.

Yangın söndürme çalışmalarına havadan ve karadan devam edilirken Sakız’ın Mesta Limanına Atina ve Pire’den 10 arazöz ve orman yangınları konusunda uzman 82 asker daha gönderildiği kaydedildi. Yangının adanın güneyindeki sakız ağaçlarına sıçramaması için büyük mücadele verilirken Mesta, Pirgi, Vessa ve Armolia bölgesindeki bazı sakızlıklar tamamen yandı.

Diğer adalardan da yangın söndürme ekipleri giderken dün öğle saatlerinde şiddetini artıran rüzgar, yangın söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor.Şu ana kadar binlerce dönüm çam ormanı, makilik, sakızlık ve zeytinliğin zarar gördüğü ada tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. Adadaki yangın sebebiyle Bayram Tatilini Sakız’da geçirmeyi planlayan Türkler de rezervasyonlarını tek tek iptal ediyor.

Sakız Üreticileri Birliği adanın sadece güney bölgesinde yatişen sakız ürünü için geçen yıl üreticilere yaklaşık 7 milyon Euro ödeme yapmıştı. Ağustos ayında hasadı yapılan sakız ürününün bu yıl beklenen düzeyde olmaması yaklaşık 5 bin üretici ve ailelerini zor durumda bırakacağı öğrenildi. Yanan sakız ağaçları yerine yenilerinin dikilmesi ve tekrar ürün alınabilmesi için 5 ila 10 yıl arasında bir zaman geçmesinin gerektiği de belirtildi.(Milliyet Gazetesi)

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.