Salatalık Krizinde Salatalık Aklandı, Fakat Virüs Yayılmaya Devam Ediyor

İspanya salatalık üreticileri (Getty Images/Denis Doyle)

İspanya’da üretilen salatalıklar üzerinde Almanya ve İspanya uzmanlarının yaptığı analizler sonucunda E.Coli bakterisinin “0104” sayılı kökünün salatalıklarda bulunmadığı tespit edildi. Daha önce Avrupa genelinde yapılmış olan “İspanya’dan üretilen salatalıkları yemeyin” uyarısı kaldırıldı.

İspanya hükümeti ise bu durumdan şikayetçi, çünkü yanlış alarm verilmesi ile beraber İspanya’nın sebze ve meyve ihracatına darbe vuruldu.

Bakteriden İspanya salatalıklarından kaynaklanmadığı bilgisi, İspanyol üreticiler açısından çok gecikmeli geldi ve ülkenin güneyinde tonlarca yeni toplanmış salatalık imha edildi. İspanya sebze meyva ihracat federasyonu başkanı Jorge Brotons, doğan bunalımın İspanyol ihracatçılarına haftada 200 milyon Euro zarara yol açtığını; hemen tüm Avrupa’nın İspanya’dan sebze ve meyve almayı durdurduğunu söyledi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Alman bakanının üretilen salatalıkların bakterinin kaynağının olmadığını açıklamasından sonra Avrupa komisyonun çok hızlı davranması gerektiğini fakat yavaş davranıldığı belirtti.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Alfredo Perez Rubalcaba, Hamburg yetkililerine karşı yasal girişimde bulunabileceklerini söyledi.

Almanya’nın kuzeyinde bulunan 470 dolayında hastada, ağır ve ölümcül olabilecek belirtiler görülüyor. Son E.coli salgını, Almanya’da 15, İsveç’te 1 kişinin ölümüne yol açtı. Almanya’da E.coli (Escherichia coli) bakterisinden 1169 kişi etkilendi. Birçok vakada, mide bağırsak enfeksiyonu, böbreklerde sorun yaratan ve ölümcül olabilen Hemolitik-üremikSendrom’a (HÜS) yol açtı.

Almanya’da araştırmacılar hala, ölümlere yol açmaya devam eden E.coli bakterisinin kaynağını bulmaya çalışıyorlar.

HÜS hastalarının ilerleyen safhalarında, yani hastalandıktan 3-5 gün sonra, epilepsi nöbeti ve konuşma bozukluğu gibi sinirsel bozukluk belirtileri görülüyor.

 

Yoruma kapalı.