Saldırılardan Sonra ABD’de Bayraklar Yarıya İndirildi

ABD Başkanı Donald Trump, 1 Ağustos 2019’da Washington’daki Beyaz Saray’da Ohio’ya giderken Marine One’a binmeden önce medyaya demeç verdi. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

WASHINGTON—ABD Başkanı Donald Trump, Texas ve Ohio eyaletlerinde meydana gelen silahlı saldırıları kınadı ve Beyaz Saray da dahil olmak üzere tüm kamu binalarında Amerikan bayraklarının yarıya indirilmesi için talimat verdi.

Yazılı bildiride Trump “Ulus olarak El Paso, Teksas ve Dayton, Ohio’da yaşanan trajik saldırılarda sevdiklerini kaybedenlerle birlikte yas tutuyoruz ve yaralananların acılarını paylaşıyoruz” dedi.

3 Ağustos’ta El Paso’daki bir alışveriş merkezinde yapılan saldırıda 20 kişinin öldüğü ve 26 kişinin de yaralandığı bildirildi. Şüpheli gözaltına alındı ve saldırının sebebi araştırılıyor.

Teksas’taki saldırıdan 13 saat sonra, Dayton, Ohio’da bir kişinin şehir merkezindeki bir bölgede ateş açması üzerine dokuz kişi hayatını kaybetti ve onlarca kişi yaralandı. Saldırgan ateş açtıktan kısa bir süre sonra polis tarafından öldürüldü. Saldırının sebebi henüz belli değil.

Teksas saldırganının bir sosyal medya sitesinde saldırıdan önce yayınladığı bildiride hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partiyi eleştirdiği ortaya çıktı.

Ohio katliamını gerçekleştiren saldırganın 24 yaşındaki Connor Betts olduğu belirlendi. Betts saldırıdan bir dakika sonra yakındaki devriye polis memurları tarafından vurularak öldürüldü. Dayton belediye başkanı Nan Whaley, polis bu kadar hızlı bir şekilde yanıt vermeseydi yüzlerce insan hayatını kaybedebilirdi dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.