Şanghay’daki Uluslararası Eğitim Fuarı’nda Türk Üniversitelerine Büyük İlgi

Çin’de yapılan eğitim fuarında Mevlana Değişim Programı, Türkiye’de eğitim olanakları ve yükseköğretim kurumları tanıtıldı. Şanghay’daki Dongya Fuar Merkezi’nde yapılan ve dünya genelinden yaklaşık 100 üniversite ve kuruluşun katıldığı fuarda, Türkiye’yi 12 üniversite ve kurum temsil etti.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, AA’ya yaptığı açıklamada, Türk üniversiteleri ve yüksek öğretim kurumlarının uluslararası fuarlara katılarak kendileri hakkında bilgi vermelerinin tanıtım adına önemli kazanımlar sağladığına dikkati çekti.

“Mevlana” programına yoğun ilgi

Çalış, “Gelecek dönemlerde ülkemizde daha çok Çinli öğrenciyi ağırlamayı umuyoruz” diye konuştu.

İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Birimi Başkanı Selman Arslanbaş, iki ülkenin ilgili makamları arasındaki temasların Türkiye ile Çin arasındaki öğrenci hareketliliğine olumlu etkileri olduğunu belirtti.

Çin’de yüksek öğrenim gören 25 milyon civarında öğrenci olduğunu hatırlatan Arslanbaş, “Umuyoruz 2 bin 500 üniversitesi olan Çin’den Türkiye’ye gelen öğrenci sayısını yılda 400 kişi seviyelerinden daha yükseklere taşırız” dedi.

“Hedef Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısını artırmak”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilisi Cengiz Polat başlıca önceliklerinin Türkiye üniversitelerini uluslararası öğrencilere tanıtmak ve Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısını artırarak diğer ülkelerle sosyolojik, kültürel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak olarak sıraladı.

Şanghay kentinin yanı sıra Çongçing, Cıngcou ve Guangcou gibi Çin şehirlerinde yapılan fuarlara YÖK ve “Türkiye Bursları”ndan yetkililerin yanı sıra Bilkent, Yıldız Teknik, Bahçeşehir, Okan, Boğaziçi, Yaşar, Aydın, Kültür, İstanbul Teknik ve Sabancı Üniversiteleri katıldı.

Kaynak: Dünya Gazetesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.