Şanlıurfa Belediye Başkanı Silahlı Saldırıya Uğradı

Fotoğraf İha
Fotoğraf İha

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Siverek ilçesinden dönerken akşam saatlerinde uzun namlulu silahlarla çapraz ateşe tutuldu. 

Siverek-Hilvan karayolunun 12. kilometresinde akşam saatlerinde Şanlıurfa’ya 3 araçlık konvoy ile dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, uzun namlulu silahlarla çapraz ateşe tutuldu. Çiftçi ve beraberindekiler, saldırıdan yara almadan kurtuldu.

KORUMA ARACI ÇAPRAZ ATEŞE ALINDI
Siverek-Hilvan yolu Siverek Devlet Hastanesi çıkışında meydana gelen olayda kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uzun namlulu silahlarla konvoya çapraz ateş açıldı. Açılan ateş sonucunda önde bulunan koruma aracının sol tarafına bir mermi isabet ederken sağ tarafa üç mermi isabet etti. Ateşte mermilerden bazıları lastiklere isabet etti. Araç içinde bulunan korumalar da yara almadan kurtuldu. Açılan ateş sonucunda Başkan Nihat Çiftçi’nin aracının koruma araçlarının gerisinde olduğu tahmin edilirken, önünde ilerleyen koruma aracıyla bölgeden uzaklaştı.

OLAY YERİNE ÇOK SAYIDA POLİS VE JANDARMA EKİBİ SEVK EDİLDİ
Saldırının ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Zırhlı araçla olay yerine giden güvenlik ekipleri çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Güvenlik ekipleri saldırganların bulunmasına yönelik operasyon başlattı.

Saldırı sonrası Şanlıurfa’dan gelen İl Emniyet Müdürü, olay yerinde incelemelerde bulunarak görevlilerden bilgi aldı. Olay yerinde İHA muhabirine açıklama yapan İl Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı, “Saldırganlar uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunmuş, büyük ihtimalle başkan arkadaki araçta bulunuyordu. Araçlar çok hızlı gittiği için öndeki ve arkadaki koruma aracını taramışlar. Başkan ve korumalarını Allah korumuş. Çok hızlılarmış ve olay yerinde durmayıp devam etmişler, yüz metre var arabalar arası yüz metre aralıkta. Başkanımızın durumu gayet iyi” dedi.

BAŞKAN ÇİFTÇİ’DEN, UĞRADIĞI SİLAHLI SALDIRIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, akşam saatlerinde uğradığı silahlı saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Siverek-Hilvan karayolunun 12. kilometresinde akşam saatlerinde Şanlıurfa’ya 3 araçlık konvoy ile dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, uzun namlulu silahlarla çapraz ateşe tutuldu. Çiftçi ve beraberindekiler, saldırıdan yara almadan kurtuldu. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve Başkan Çiftçi, yaşanan olayla ilgili belediye binası önünde halka ve basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, “Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi, Siverek ilçesindeki çalışmalarını tamamlayıp Şanlıurfa’ya Siverek’ten dönerken çapraz ateşe düşmüştür. Bu saldırı çift taraflı yapılmıştır. Konvoyu 3 araçtır. 3 aracın 2’si muhtelif yerlerinden isabet almıştır. Allah’a şükürler olsun ki başkanımız saldırıdan yara almadan kurtulmuştur. İlk belirlemelerimize göre bu olayın terör saldırısı olduğu yönündedir. Bu hususla ilgili olay yerinde arama çalışmaları başlatılmıştır. Ben bu saldırıyı lanetle kınıyorum. Demokrasimize, özgürlüğümüze ve Şanlıurfa’ya yapılmış bir saldırıdır. Hiçbir zaman bu tür saldırılar karşısında bir milim geri adım atmayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise, “Bugün sabah 07.00 itibariyle belediye meclis üyelerimiz, Siverek ilçe belediye başkanımızla birlikte Siverek’teki faaliyetlerimize başladık. Buradaki faaliyetlerimiz park açılışları, sosyal tesis açılışları, Siverek Belediyemizin yapmış olduğu semt sahaları, yine Siverek’te aylardır problem olan su meselesini çözmek, yine yıllardır Hilvan’da problem olan su meselelerini çözmek için büyükşehir belediyemizin tüm imkanlarını seferber ettik, etmeye devam edeceğiz. Akşama kadar süren faaliyetlerimiz bittikten sonra Siverek dönüşü çapraz ateşe maruz kaldık. Şunu belirtmek istiyorum; Rabbimin verdiği canı ancak Rabbim alır” diye konuştu.

“ŞANLIURFA BİR HUZUR ŞEHRİDİR”

Şanlıurfa’nın bir huzur şehri olduğunu belirten Çiftçi, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: “Şanlıurfa bir barış şehridir, hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Biz her şeye rağmen Siverek’in su problemini çözmek istiyoruz, yağmur yağdığında çarşıları su basıyor, Hilvan’ın su sorununu da çözeceğiz. Biz kendimizi halka adadık ve yine belirtmek istiyorum ki Allah’ın verdiği canı Allah alır. Ben bu anlamda kamuoyunu sağduyuya davet ediyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.