Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde 13 Tutuklu Çıkan Yangında Yaşamını Yitirdi

Haberler7.com

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde 13 mahkumun hayatını kaybettiği olaylardan sonra gerginliğin devam ettiği bildirildi. BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da bulunduğu yüzlerce mahkum eylem yapmaya başladı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in inceleme yapmak üzere cezaevinde bulunduğu sırada içerdeki mahkumların ranza ve duvarlara vurarak protesto etmeleri dışarıdan da duyuldu. Cezaevi dışında bulunan mahkum yakınları da içerideki protestoya destek veriyor.

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde adli tutuklu ve hükümlülerin kaldığı C-15 Koğuşu’nda çıkan kavga ve sonrasında yatakların ateşe verildiği isyanda 13 tutuklu diri diri yanarak can verdi. Cenazeler otopsi ve kimlik tespiti yapılması amacıyla Gaziantep Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Tutukluluar arasında KCK Operasyonlarında tutuklanan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’da bulunuyor. Olayların haber alınması üzerine 1057 tutuklu ve hükümlünün kaldığı Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi önüne akın eden tutuklu ve hükümlü yakınları içeriden haber alabilmek için sabaha kadar beklediler. Güvenlik güçleriyle tutuklu ve hükümlü yakınları arasında zaman zaman gerginliğin tırmandığı ve arbade çıktı.

 Cezaevinin brirkaç yıl önce 264 kişi olan kapasite 350’ye çıkmasına rağmen 1057 tutuklu ve hükümlünün konulması sık sık yer kavgalarının çıkmasına neden oluyordu. Hırsızlık, gasp ve yaralama gibi adli suçlardan tutuklu ve hükümlü 18 kişinin kaldığı C-15 koğuşundaki faciada, iddiaya göre yatak ve vantilatörlerin hangi tarafa konacağıyla ilgili anlaşmazlıktan çıktığı iki gruba ayrılan tutuklu ve hükümlülerin dün gece saat 22.45 sıralarında yeniden birbirlerine girerek yatakları ateşe verdiği öğrenildi. Görevlilerin yangına müdahale etmeye giden görevliler içeri giremeyince itfaiye ve güvenlik güçlerinden yardım istendi. Gelen asker ve itfaiye ekipleri yaklaşık yarım saat içinde alevlerin diğer koğuşlara sıçramadan kontrol altına alabildiler.

Koğuştaki yatakların ve eşyaların tamamının yandığı c-15 koğuşuna giren ekipler koğuşta kalan tutuklu ve hükümlülerden İmam Bakırtek, Mustafa Kemal Kılıç, Mehmat Arslantay, Hüseyin Kıskaç, Tamer Şimşek, Yunus Eşkili, İbrahim Halil Kaya, Mehmet Satış, Şükrü Üldez, Mehmet Emin Gerçek, Fuat Yıldız, Sinan Özalp ve Suphi Köksal’ın tanınmayacak haldeki yanmış cesetleriyle karşılaştılar.

Koğuşun tuvalet bölümüne girildiğinde vücutlarında yanıklar bulunan ve dumandan güçlükle soluk alan Cevat Yılmaz, Yusuf Aydemir, Vedat Taştan, Abit Aytekin, Mustafa Demir hemen ambulanslarla hastaneye kaldırıldılar.

Şanlıurfa’nın Eyyübe Semti’nde bulunan cezaevine olayın duyulması üzerine çok sayıda tutuklu ve hükümlü yakını gelmesi üzerine zaman zaman dışarıda gerginlik ve arbade yaşandı.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve yetkililer ile birlikte cezaevine gelerek inceleme yaptı. Saat 01.00 sıralarında cezaevinden çıkan Vali Güvenç, olayın cezaevinde kalan siyasi tutuklularla ilgisi bulunmadığını ve adli tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu C-15 koğuşunda meydana geldiğini söyledi. Vali Güvenç, “Koğuş ateşe verilmiş ve içerideki 18 kişiden 13’ü maalesef yaşamını yitirmiştir. Hastaneye götürülen 5 kişiden 4’ü tedavilerinin ardından taburcu edildi, 1 kişi ise müşahede altında tutuluyor” dedi.

Kaynak: (Hürriyet Gazetesi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.