Sarkisyan İşgal Bölgesinde Tatbikata Katıldı: Yeni Bir Savaş Olursa Vuruşumuz Ölümcül Olur

MOSKOVA– İşgal altında bulunan Azerbaycan toprakları Agdam bölgesinde askeri tatbikata katılan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, kendilerinin hiç bir zaman ilk saldıran taraf olmayacaklarını, ancak yeni bir savaş olması durumunda ölümcül vuruş gerçekleştireceklerini söyledi. Ermeni ordusunun her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Sarkisyan, ordunun her an savaşa hazır olabilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

Ermeni haber portallarında yer alan bilgilere göre Azerbaycan’a sert eleştirilerde bulunan Sarkisyan, Ermenistan karşıtlığının devlet politikası olarak sürdürüldüğünü kaydetti ve ilginç iddialarda bulundu: “Onlar kendi halklarını savaşa hazırlıyor. Biz ise halkımızı barışa hazırlıyoruz. Sorunun barışla çözülmesini istiyoruz.”

ERMENİSTAN TAVİZ VERMEYE HAZIR

Yukarı Karabağ’ın statüsünün belirlenmesi ve Yukarı Karabağ halkının güvenliğinin garanti altına alınması durumunda sorunun çözümüne hazır olduklarını ifade eden Sarkisyan, bir kısım tavizler verebileceklerini de kaydetti.

Askerlerin ve komutanların her zaman güçlü olmaları gerektiğini kaydeden Sarkisyan, “Silahlarınız hızlı, irade gücünüz sağlam olmalı… Zamanı geldiğinde 1992-94’de olanın çok ötesinde sonuçlar alacağınızdan eminim… Provokasyonlar devam ediyor. Silahlar patlıyor ve insanlar ölüyor.” ifadelerini kullandı.

Tatbikata katılan asker ve komutanlara seslenen Sarkisyan, Azerbaycan’ın hayallerini gerçekleştiremediğini, her gün savaş tehditleri duyduklarını, ve Azerbaycan’ın güçlü olduğu zaman sorunu hızlı bir şekilde çözebileceğini sandığını ifade etti. Kendilerinin savaş istemediğini hatırlatan Sarkisyan, “Eğer yeni bir savaş olursa, vuruşumuz ölümcül olur” tehdidinde bulundu.

UMUTLAR AGİT-ASTANA ZİRVESİNE KALDI

Son olarak Rusya’nın Astrahan kentinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan savaş esirlerinin ve ölülerin değişimi konusunda anlaşma sağlamıştı. Zirve sonrası bir açıklama yapan Medvedev, Kazakistan’da 1-2 Aralık’ta düzenlenecek Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) zirvesine kadar Yukarı Karabağ’da barış konusunda temel prensiplerin hazır olması için çalışacaklarını ifade etmişti.

Ermenistan’ın 1988 yılında başlattığı ve 1994’te imzalanan ateşkese kadar süren savaş sonucunda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan tarafından işgal edildi. 30 bin kişinin yaşamını yitirdiği savaş sonrası 1 milyondan fazla Azeri de göçmen konumuna düştü. AGİT bünyesinde bölgede soruna çözüm bulabilmek için oluşturulan Minsk Grubu (Rusya, ABD ve Fransa) çalışmalarını sürdürüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.