Saudabayev, Obama’nın İslam Dünyası İle Diyalog Özel Elçisi Feisal Abdul-Rauf İle Görüştü

ASTANADünya Manevi Kültürler Forumu’na katılmak için Astana’da bulunan Newyork El Farah Mescidi İmamı Feisal Abdul-Rauf, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev tarafından kabul edildi.

Görüşmede Feisal Abdul-Rauf, Geleneksel Dinler Kongresi’nin Kazakistan’da yapılmasının büyük bir organizasyon olduğunu söyledi. Kazakistan’ın 140’dan fazla milletin bir arada yaşaması için uyguladığı hoşgörü, tolerans ve geleneklere saygının Avrupa ve Amerika tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede dinler arası diyalog ve güvenlikte dini liderlerin rolünün büyük olduğunu vurgulayan Saudabayev, bu bağlamda İslam ve Batı arasında karşılıklı güven ve anlayışın geliştirilmesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in büyük katkıları olduğunu vurguladı. Saudabayev, Kazakistan’da insanların din ve ırklarına bakılmaksızın bütün insanlar için gerekli temel hak ve hürriyetlerin sağlandığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın İslam dünyası ile diyalog özel elçisi Feisal Abdul-Rauf, Cordoba Inishiativ’in de başkanlığını yapıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in himayesinde gerçekleşen Dünya Manevi Kültürler Forumu’na çok sayıda ülkeden dini vekiller katılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.