SDÜ Rektörü’nden Siyasi Partilere Çağrı: Başörtüsü Sorununu Çözün, Bu Gerginliği Bitirin

ISPARTAIsparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, siyasi partilerden başörtüsü sorununun çözülerek üniversitelerin rahatlatılması çağrısında bulundu. Üniversitelerdeki kılık kıyafet serbestliği konusu geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi’nde sınav günü bir öğrencinin kılık kıyafeti nedeniyle sınıftan çıkarılması üzerine yeniden gündeme geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, başörtüsü sorunu konusunda yasal bir değişikliğe gerek olmadığını belirterek, konunun konsensüsle çözülebileceğini belirtmişti. Bunun üzerine hükümet çözüme yönelik olarak muhalefet partileriyle görüşme turuna çıkmıştı.SDÜ Rektörü Baydar, Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na yaptığı açıklama ile sorunun çözümü konusunda iktidar ve muhalefet partilerine çağrıda bulundu. Üniversitelerin başörtüsü tartışmaları ile her dönem gerildiğine dikkat çeken Baydar, “Biz arada kalmak istemiyoruz. Artık rahatlamak istiyoruz. Enerjimizi bu gibi konulara harcamak istemiyoruz. Türkiye’de gelinen bu nokta çözüm için ciddi bir fırsattır.” dedi.

Baydar, bu sorunu çözecek olan temel iradenin siyasi irade olduğunu, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olduğunu ifade etti. Baydar, “Anlaşırlarsa biz onların çıkaracağı kanun ve yönetmeliklere göre hareket edeceğiz. Siyasi iradeye uyacağız. Temel amaç bu sorunun gündemden kaldırılması ise biz bundan mutlu oluruz. Artık gelinen noktada bu sorun çözülmeli. Üniversitelerdeki bu konunun bizim üzerimizden yük olarak kalkmasını istiyoruz artık. Çözülmeli derken biz de bu konuda arada kalmak istemiyoruz. Biz rahatlamak istiyoruz.” diye konuştu.

YÖK’ten şu ana kadar kendilerine gelmiş herhangi bir yazı bulunmadığını belirten Baydar, oradan gelecek resmi yazıya göre hareket edeceklerini aktardı. Baydar, bu konuda ellerini kuvvetlendirecek bir yazı beklediklerini belirtti.

İktidarla muhalefetin anlaşamaması üzerine ara formüllerin gündeme gelmesiyle üniversitelerden görüş istenmesi halinde kendilerinin bir çalışmasını önereceklerini ifade eden Baydar şunları söyledi: “Bunun için arkadaşlarla bir toplantı yaptık. Sorunun çözümü adına tıpkı askeriyede olduğu gibi belirli bir başörtüsü bağlama ve şekli üzerinde çalışma yapılabileceği fikri üzerine duruyoruz. Bunun için de bir çalışma başlattık. Partilerden çözüm çıkmazsa bu çalışmamızı önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız.”

Metin Lütfi Baydar, siyasete gireceği yönündeki yönündeki bir soruya ise “Şu anda ben üniversitenin rektörüyüm. Şu anda bana yapılan bir teklif yok. Ben de siyaset yapacağım diye kendimi ortaya atacak değilim. Türk siyasetinde de bir değişim, dönüşüm yaşanıyor. Türk siyasetinde de her kesimle iyi diyaloglar kurabilen ara yüz insanlara ihtiyaç var.” cevabını verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.