Şef Ender Sakpınar ve Berlin Oda Orkestrası CRR’de

Ender Sakpınar /  Orkestra Şefi1956 yılında Ankara’da doğdu. Sanatçı bir aileden gelen Sakpınar, 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon bölümünü Prof. Ercivan Saydam’ın öğrencisi olarak bitirdi. Sakpınar aynı yıl gittiği Fransa’da “Ecole Normal de Musique de Paris” den yüksek armoni kontrpuan ve flüg dallarında öğrenim görerek mezun oldu.1982 yılından itibaren Fransız Hükümetinden burs alan sanatçı aynı okulun Orkestra Şefliği Yüksek Bölümünden mezun oldu. Aynı dönemde Paris’te bulunan “Rueil-Malmaison” Devlet Konservatuarında orkestra şefliği dalında yaptığı çalışmalarla Vermeil madalyasını kazandı. Sakpınar, Fransız Hükümetinin bursunu alarak İtalya ve Fransa’da katılmaya hak kazandığı çeşitli staj ve seminerlerde Dervaux, Ferrara ve Giullini gibi ünlü şeflerle çalıştı. Paris’te bulunan “Pasdeloup Senfoni Orkestrası”ndaki asistanlık görevinin yanısıra 1983 yılında Fransız Kültür Bakanlığı ve Dışişlerinin finanse ettiği “Emsemble International de Paris” ile çeşitli radyo, TV programları yaptı ve plak kaydetti. Başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Malta ve Türkiye’de çeşitli festivallere konuk olarak katıldı. Venedik’te Rai 3 TV kanalı vasıtası ile tüm dünyaya canlı olarak yayınlanan “Omaggio a Venezia” festivalinin açılışını yaptı. Sanatçı bu ülkelerde gerçekleştirdiği turnelerde çok sayıda konser yönetti.

Berlin Oda Orkestrası

Almanya’nın en geleneksel orkestralarından Berlin Oda Orkestrası, 1945 yılında kuruldu.1950-1960 yıllarında Orkestra şefi Helmut Koch ile Grand Prix du Disque, Japanese Disc Prize for Vivaldi’s “Juditha Triumphans”, Monteverdi’s “L’orfeo” ve Mozart’s “Betulia Liberata” ödüllerinin sahibi oldu.Aynı zamanda Berlin’in tanıtımına katkısı nedeniyle de “Goethe Prize” ödüllüne de layık görüldü.

Berlin Oda Orkestrası günümüze kadar Katrin Scholz, Michael Sanderling gibi sanat yönetmenleriyle çalıştı, Michael Erxleben ile CD kayıtları yaptı. Rheingau Müzik Festivali, Festival Mecklenburg-Vorpommern, Choriner Musiksommer, Canarias Music Festival ve Festival Internacional de Musica de Pollença/Mallorca’ya davet edildi. Japonya, ABD, İspanya, Brezilya, Arjantin, Şili, Türkiye ve Polonya gibi ülkelere bir çok defa turneler yaptı. Saleem Abboud Ashkar, Gabor Boldoczki, Matt Haimowitz, Robin Johannsen, Eldar Nebolsin, Michael Sanderling ve Katrin Scholz’un da aralarında bulunduğu önemli solistlere eşlik etti.

Cemal Reşit Rey Konser Salonundaki konser 19 Şubat Cuma günü saat. 20.00’de…

Repertuvar

Haydn: Violoncello Concerto

Mozart: Oboe concerto (instead of violin concerto)

Ara

Mozart: Symphony 29

G. Hoist “St. Paul Süitinden, intermezzo ve final bölümleri “

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.