Sekiz Bin Yıl Önceye Ait Kaya Resimleri Tehdit Altında

Kaya resimleri Anadolu’nun belleği…

Anadolu’ya Saygı Otobüsü, dünya kültür mirasının eşsiz örneklerinden olan 8 bin yıllık kaya resimlerini tehdit eden taş ocaklarına karşı Beşparmak Dağları’na gidiyor. 

Aydın ve Muğla sınırında Latmos Dağları Herakleia’da yer alan ve günümüzden yaklaşık 8 bin yıl öncesine tarihlenen kaya resimleri, hem Türkiye’nin hem de dünyanın korunması gereken kültürel miraslarından biri ve belki de en önemlisi.

Günümüzden 8 bin yıl önce bölgede yaşayan insanların elinden çıkma bu kaya resimlerinde dönemin aile yaşamı, düğün gibi toplumsal ilişkiler konu edilmiş.

Eşi benzeri olmayan bu kaya resimleri son yıllarda ruhsat sayısı hızla artan taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Her geçen gün yeni ocakların açılması için çok sayıda başvuru yapılıyor. Eğer bu ocakların faaliyetleri engellenemezse 8 bin yıllık hafızamız, Anadolu’nun belleği yok olacak.

Bu nedenle Anadolu’ya Saygı Otobüsü 24 Kasım 2012 tarihinde Anadolu’nun eşsiz sanat eserlerini korumak adına Latmos’ta olacak. Anadolu’ya Saygı Otobüsü’nün Latmos Dağı programıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Oldukça geniş bir araziye yayılmış olan kaya resimlerini koruma altına almak oldukça zor. Talebimiz; insanoğlunun uygarlık tarihinde önemli bir yeri olan ve eksikliği geçmişi anlamamıza yol açan bilgi sürekliliğine büyük zarar verecek olan bu kültür katliamının bir an önce yetkililerce sonlandırılması ve koruma önlemlerinin alınması yönündedir. Biz sadece yaşadığımız zamana ait değiliz, aynı zamanda geleceğin de birer parçasıyız. Bu nedenle geçmişe büyük bir sadakatle bağlı kalmalıyız. Biz, modern çağın insanı kendimizle birlikte her şeyi yok etmeye oldukça yatkınız ve bunu yaparken çok da cesuruz. Bu cesareti ve vurdumduymazlığı bilinçsizlik ve cehalet olarak adlandıramayız. Sadece düşünmeli ve harekete geçmeliyiz” denildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.