Sel Felaketi, Avustralya Eyalet Başbakanını Canlı Yayında Ağlattı

Avustralya’da sellerin vurduğu Queensland Eyaleti Başbakanı Anna Bligh, meydana gelen sel felaketin boyutlarını anlatırken, canlı yayında gözyaşlarını tutamadı. Sürekli olarak, topluma bilgilendirme toplantısını yapan Bligh, katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Avustralya’da sellerin vurduğu Queensland eyaletinde ölü sayısı her geçen gün artıyor. Pasifik’de meydana gelen ve La Nina adı verilen mevsimlik yağışların etkili olduğu eyalette, Avustralya’nın en büyük üçüncü şehri olan Brisbane’nın da bir bölümü sular altında. Fairfield, Jindalee ve Yeronga sellerden etkilenen ilk semtler oldu. Seller 44 semtte etkili olurken, eyalet çapında ölenlerin sayısının ise 12 olduğu açıklandı.
Brisbane Nehri’nin yükselmesini endişe ve korku içerisinde bekleyen yetkililer ve halk nehrin 5 metreye kadar yükselmemesi ile birlikte rahat bir nefes aldılar. Nehir yüksekliği 4.46 metreyi bulmuş durumda. 1974 yılında meydana gelen sel felaketinde nehir yüksekliğinin 5.4metreyi bulduğu belirtilerek, korkulan seviyeye gelmemesinin sevindirici olduğu ifade ediliyor. Şehirde birçok yol ve köprü de kapanmış durumda. 15 binde fazla konut ve gayrimenkulün sellerden etkilendiğini belirten Queensland Eyalet Başkanı Anna Bligh, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayarak, felaketin eyaletin şimdiye kadar gördüğü en kötü doğal afet olduğunu söyledi.

TÜRK EĞİTİM VAKFI, AVUSTRALYALILARIN YARDIMINA KOŞTU
Bu arada başlatılan yardım kampanyasına başta eyalette yaşayanlar olmak üzere Avustralya’daki Türkler de katkıda bulunuyor. Pakistan’da meydana gelen sel felaketinde önemli rol alan gönüllü eğitim kuruluşları, Avustralya’da da felaketzedelerin yardımına koştu. Queensland eyaletinde faaliyette bulunan Eğitim ve Kültür Vakfı, mağdur olanların yardımına koşarak, yardım kampanyasına öncülük ediyor. Eğitim ve Kültür Vakfı Eğitim Koordinatörü Yaşar Savran, selin en etkili olduğu şehirlerden Ipswich’de vakıf üyelerinin mağdurların yardımına yetişmeye çalıştığını ve onlara yiyecek hazırladıklarını söyledi. Vakıf olarak Eylalet Başbakanı tarafından açılmış olan yardım kampanyasına destek olmak amacıyla Brisbane ve çevresinde yaşayan Türkler arasında para toplamaya başladıklarını söyleyen Savran, sellerden büyük zarar gören mağdurlara vakıf üyelerinin evlerini açtıklarını vurguladı.
Salı gününden beri elektriğin kesik olduğu ve birçok evin boşaltıldığı bazı semtlerde alınan tedbirlerin çok yerinde olduğu ve bu nedenle ölü sayısının az olduğuna dikkat çekiliyor. Toowoomba ve Lockyer Valley bölgelerinin savaştan çıkmış bir şehri andırdığını belirten yetkililer, selin etkisinin suların çekilmesi ile daha da iyi anlaşılacağını söylüyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.