Selahattin Demirtaş kendilerine yönelik eleştirilere cevap verdi

AFP/Getty Images

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da gazetecilere Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın önceki akşam verilen Ak Parti’nin İftar Yemeği’nde yaptığı kendilerine yönelik eleştirilere sert yanıt verdi. Erdoğan’ın  ‘’Bıçak kemiğe dayanmıştır. Bu ülkede bölücü terör örgütüyle arasına mesafe koyamayanlar da bu suça iştirak ediyorlar ve onlar bunun bedelini ödemeye mahkum olacaklardır.’’ ifadelerine karşılık Demirtaş:

‘’Bu ülkede, şu anda devam eden ölümlerden BDP’yi sorumlu tutmak tam bir çaresizlik ve acizliktir. PKK’ya güç getiremedikleri her yerde intikamını BDP’den, belediye başkanlarımızdan, yöneticilerimizden alıyorlar’’dedi.

Demirtaş, kışkırtanın ölümlerin sorumlusu olduğunu, başbakan olarak çıkıp bir siyasi partiyi terörist ilan  etmenin demokrasi ile zihni alakasının olmadığını ifade ettiği konuşmasında tehtitle sonuç alınamayacağını söyledi.

Selehattin Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti’ ‘Denenmedik tek yöntem var. Eğer ramazandan sonra o yöntemi denerseniz sonuç alırsınız. O da açık bir diyalog, şeffaf  bir müzakeredir. İsrail başbakanının Filistin halkına kullandığı dile benziyor bu. Başbakanın bize yönelik söylemlerini şu dakikadan itibaren, daha dikkatli seçmesini tavsiye ediyorum.’’ Demirtaş konuşmasında bütün bu olup bitenlerden siyasi olarak kendi sorumluluklarını ve eksiklerini görüp kabul ettiklerini ve bu eksiklerini gidermeye hazır olduklarını belirtti.

Selahattin Demirtaş; bu tehtid, şantaj ve hakaret dilinin derhal terk edilmesi gerektiğini, kendilerini Ergenekon çeteleriyle karıştırılamayacağını sürdürdüğü konuşmasını ‘‘Biz haklıyız, meşruyuz, biz kazanırız, bundan şüphesi olmasın Başbakan’ın. Öyle tehditle hukuk dışı yöntemlerle bizi dize getiremezler, yola getiremezler. Biz Türkiye’nin gerçeğiyiz. Bizi başkalarıyla karıştırmamasını tavsiye ederim. Yeterince benzin döken var. Bu dönemde değerli olan o bir damla sudur. Kabadayılıkla devlet adamlığı olsaydı, Külhan Rıza Osmanlı’da padişah olurdu. Aynı yöntemle cevap vermeyeceğiz. Bizim diyalog arayışımız sürecek.” diye tamamladı.

BDP’li Hasip Kaplan’da twitter hesabında kritik bir süreçten geçildiğini hatırlatarak daha fazla acıların yaşanmaması amacıyla siyaset kurumunun adım atması gerektiğini savundu.

Kaplan şunları yazdı:

”Bundan sonra atılacak her adım çözüm veya çözümsüzlüğe, ‘kopuş’ veya ‘birleşmeye’ götürecek. Sorumlu makamlarda olanların dikkatli olması lazım. Başbakan basiretli bir lider edasıyla; sorunun şiddetle değil, barışçıl demokratik yollardan mecliste çözülebileceği çağrısı yapabilirdi. , uzlaşı yollarını sonuna kadar zorlayacağını, yeni anayasa sürecini bir şans olarak işaret edebilirdi. Tam aksine savaş ilanı yaptı”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.