ABD’li Senatörler Çinli Ünlü İnsan Hakları Avukatı Gao’nun Sağlığından Endişeli

Zulüm gören, insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in 2 Kasım 2005 tarihinde Pekin’deki eski ofisinde çekilmiş bir fotoğraf (Verna Yu / AFP / Getty Images)

ABD’li Senatörler zulme uğrayan Çinli İnsan Hakları Avukatı Gao Zhisheng’i ABD’ye getirtmek için Başkan Barack Obama’dan Çin hükümeti ile görüşmesini talep ettiler.

Obama, Kasım ayında Çin lideri Xi Jinping ile görüşecek. 3 Ekim tarihinde, 12 senatörden oluşan bir grup tedavi görmesi ve ailesine kavuşması için Gao’nun ABD’ye getirilmesini talep eden açık bir mektup yazdı.

Mektupta şu cümleler yer alıyordu: “Sayın Gao’nun kaliteli bir tıbbi müdahale olmadan, sağlığının daha da kötüye gideceğinden derin endişe duyuyoruz. Karısı ve iki çocuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi sığınmacı olarak yaşıyor. Ailesi, Gao’nun tedavi amacıyla Kaliforniya’ya taşınması için ABD’den yardım talebinde bulundu.”

Gao, Çin’deki yozlaşmış siyasi kararlar karşısında ezilen Çinli vatandaşların hakkını savunan ünlü bir insan hakları avukatı. Savunduğu gruplar arasında Falun Gong uygulayıcıları, arazi gaspı mağdurları ve fabrika işçileri yer almakta. 2006 yılında tutuklandı ve o zamandan beri çeşitli vesilelerle Çinli yetkililer tarafından kaçırıldı ve işkence gördü.

Gao, 7 Ağustos 2014 tarihinde cezaevinden serbest bırakıldıktan sonra, eşi, güneş ışığı olmadan 5 yıl boyunca tecritte tutulduğunu; sadece lahana, su ve pirinçle beslendiğini bildirdi.

Mektubu imzalayan senatörlerden Barbara Boxer, web sitesinde yayınladığı bir basın açıklamasında “Geçen ay cezaevinden serbest bırakıldığı günden beri, Gao’nun ailesi onun ciddi fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşadığını ve kritik bir tedavi görmesine izin verilmediğini bildiriyor” şeklinde yazdı.

Mektupta, ayrıca Gao’nun, işkence, kötü beslenme ve hücre hapsi olmak üzere insanlık dışı gözaltı koşullarına maruz kaldığı ve bunların hem fiziksel, hem de psikolojik zarar verdiği bildiriliyor.

Gao şu anda ev hapsinde ve tıbbi tedaviye erişimi engelleniyor. Senatörler yakında tıbbi tedavi görmezse, sağlığı hakkında endişeleneceklerini söylüyorlar ve bu yüzden Obama’dan Gao‘nun Amerika’ya getirilmesi konusunda yardım talep ediyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.