Serafim; “İslam’a inananların en belirgin özelliği, ‘sözde peygamber’in ‘sözde getirilerini (Kur’anı)’ kabul etmeyenleri kesmek ve öldürmektir”

Yunanistan Pire Metropoliti Serafim, İslam dini, Hz. Muhammed (sav), Kur’an-ı Kerim ve Müslümanlar hakkında akıllara ziyan iftira ve hakaretlerde bulundu. İslam dinini “sözde din” olarak niteleyen fanatik Metropolit Serafim, “İslam’a inananların en belirgin özelliği, ‘sözde peygamber’in ‘sözde getirilerini (Kur’anı)’ kabul etmeyenleri kesmek ve öldürmektir” iddiasında bulundu.

Avrupa’da son dönemde artan İslam dini karşıtları ile farklı din mensupları arasında kin ve nefret tohumları ekmek isteyenleri aratmayan açıklamalarda bulunan Serafim, Yunanistan’da Müslümanları istemediğini söyledi. Yunanistan Kilisesi’nde aşırılık yanlısı ‘bir kısım’ üst düzey din adamının İslam ve Müslümanlar ile ilgili nefret ve düşmanlıkları artarak devam ediyor. Önceki gün bir bildiri yayımlayan Pire Metropoliti Serafim, Mısır’da bir kilisede meydana gelen bombalı eylemler ile Atina’ya yapılması öngörülen camiyi bahane ederek İslam’a, Hz. Muhammed’e (sav) Kur’ana ve Müslümanlara olan nefretini kustu.

Hz. Muhammed (sav) ve Kur’an-ı Kerim için “sözde” ifadesini kullanan Metropolit, “İslam, cinayet, şiddet, terör ve öldürmeyi yayılma aracı olarak emrediyor.” görüşünü ileri sürdü. Açıklamasında Kur’an-ı Kerim’den ilgili ayetleri çarpıtan Serafim, şu görüşü savundu: “İslam’a inananların en belirgin özelliği, sözde peygamberin sözde getirilerini (Kur’anı) kabul etmeyenleri kesmek ve öldürmektir.”

İslam’da cihad (Kutsal Savaş) emri, tartışılmazdır” diyen Pire Metropoliti, “Cihad, inanmayanlar ‘sözde Müslümanların devlet yönetimi’ altına girene kadar devam edecektir.” iddiasında bulundu. Mısır’da Kıpti Kilisesi’ne yapılan saldırılar hatırlatan Serafim, “İslam’ın karakteri saldırgandır. İslamcıların cinayet eylemleri, bugün de bunun geçerli olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Serafim, “Sözde Peygamber Muhammed sadece dini bir topluluk oluşturmadı dahası ana unsuru kutsal savaş olan bir devlet kurdu.” ifadelerini kullandı. Pire Metropoliti, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müslümanlar için kılıç ve bıçak, vaaz ve öğretilerin kabul edilmesi için en ikna edici şeyler olarak kabul edilir. İslam’ın belli bölgelerinde tutunmasının asıl sebebi de cihaddır.”

“İslam, cinayet, şiddet, terör ve ölüm vasıtalarını öncelikli yayılma aracı olarak öne sürüyor.” diyen Serafim, “Atina’ya yapılması öngörülen caminin anayasaya, kamu düzenine, iyi ahlâka ve AB müktesebatına aykırı olduğunu” savundu. “İslam’ın verileri ışığında Müslümanlığın yıkıcı bir din olduğunu” iddia eden Metropolit Serafim, “Müslümanlığın yıkıcı bir din olması sebebiyle, Yunanistan Anayasası’nın dini özgürlüğü güvence altına alan 13. maddesi ile kamu düzeni ve iyi ahlâk hükümelerine aykırı olduğunu” savundu.

Serafim, “Trakya’daki Yunan Müslümanlara tarihsel sebepler ve sözleşmelerden dolayı ve yasalara aykırı olarak cami yapma ve dini anlayış izni verilse de, ülkedeki diğer Müslümanlara cami yapma ve dini anlayış hakkının verilmesi, toplumsal omurgaya ve toplumsal barış dinamit koyacaktır.” görüşünü savundu. Yunan anayasasını çarpıtarak kendine göre yorumlayan ve dinlerarası diyaloga karşı iddialarını sürdüren Serafim, “Böyle bir kabulün yalan dinin (İslam) şiddet yoluyla hakim olmasının önünü açacaktır.” dedi.

Pire Metropoliti Serafim, açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Yunan hükümetini anayasaya aykırı olan cami yapılmasına dair yasayı kaldırmaya davet ediyorum. Aksi taktirde ülkede fundamentalist İslamcıların yapacakları benzer cinayetlerden sorumlu olacaklardır.”

DÜŞMANLIK YANLISI GÖRÜŞLERİYLE HER KESİMİN TEPKİSİNİ ÇEKİYOR
Metropolit Serafim, cami olmaması nedeniyle Atina’da yaşayan Müslümanların geçen Ramazan ve Kurban bayramı namazlarını meydanlarda kılmalarına sert çıkmıştı. Serafim, Yunanistan’a kamuya açık yerde ibadet yapma uygulamasının ilk defa Osmanlılar zamanında girdiğini, Türk zulümlerinden sonra ilk defa 2010 yılında Atina’da meydanlarda namaz kılındığını söylemişti.

YAHUDİLERİN DE TEPKİSİNİ ÇEKTİ
Atina nüfusunun yarısının yaşadığı liman kenti Pire metropoliti olarak görev yapan Serafim (55), 3 hafta önce de Yunanistan’daki ekonomik kriz ile ailenin yozlaşmasına Yahudilerin neden olduğunu ileri sürmüştü. İsrail ile dünya genelindeki Yahudilerin tepkisini çeken Serafim, Adolf Hitler’in Yahudi katliamını, Avrupa’daki Yahudilerin İsrail’e göç etmelerini sağlamak için Yahudi bankacılar tarafından finanse edildiğini iddia etmişti. Yunan hükümeti, Serafim’in “kin ve düşmanlık içeren görüşlerini” kınadığını açıklamıştı.


BAŞPİSKOPOSA DA KAFA TUTTU
Yunanistan Kilisesi’nde aşırı görüşleri ve Türkiye düşmanlığıyla sık sık gündeme gelen Atina eski Başpiskoposu Hristodulos döneminde seçilen 33 Metropolit, bugün Yunan Kilisesi’nin şahinleri olarak biliniyor. Pire Metropoliti Serafim, kısa süre önce ağırbaşlı duruşu ve siyasetten uzak duran yaklaşımı ile takdir toplayan Yunan Kilisesi lideri ve Atina Başpiskoposu İeronimos’u hükümet işlerine karışmamakla suçlamış, “daha ne kadar boynu bükük duracaksın” sözleriyle eleştiri konusu olmuştu. Serafim, İeronimos’un göçmenlere yardım eden tutumundan da rahatsızlık duyduğunu ilan etmişti.

YUNANİSTAN’DA MÜSLÜMANLAR BASKI ALTINDA
Serafim’in kin ve düşmanlık eken açıklamalarının, ülkenin gündemini teşkil eden kaçak göçmenlerle mücadele kapsamında, Müslümanlara yönelik saldırılarda artışa neden olmasından endişe ediliyor. Geçen yıl Atina’da 4 mescit fanatik gruplar tarafından ateşe verilmişti. Yunan hükümetinin Meriç’e tel örgü çekme projesi ile başlayan tartışmalar giderek alevleniyor. Hükümet yasadışı göçmenlerin tamamının sınır dışı edileceğini ileri sürüyor. Bu söylem, ülkede yaşayan yasal göçmenleri de endişelendiriyor. Daha çok Müslümanlar kastedilerek Atina’nın gettolaştığını ileri süren siyasiler ve sağ gruplara medya da olumsuz yayınlarla yangına benzin döküyor. Yunan başkentinde yaşayan Müslümanların hayatı her geçen gün daha da zorlaşıyor.

YUNAN HÜKÜMETİ SESSİZ
Pire Metropoliti’nin Müslümanlar ve İslam dinine karşı 2 gün önce yaptığı kindar açıklamalar, medya ve Yunan kamuoyu tarafından henüz kınanmadı. Yunan hükümetinden de henüz bir açıklama gelmemesi, Müslümanlara yönelik çifte standart olarak yorumlandı.

FAŞİST GAZETE METROPOLİTİ MANŞETE ÇEKTİ
Faşist ve ırkçılık yanlısı yayınlarıyla bilinen Elefteri Ora gazetesi, Metropolitin açıklamasını, “İslam dini yakıcı ve anayasaya aykırı” başlığıyla manşetten verdi. Gazete, Yunanistan’da satılan gazeteler içerisinde sadece yüzde 1’lik payla dikkat çekiyor. Günlük ortalama satışı ise 2 bin 200 adet.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.