Serkan Ramanlı, “Yemin metni değişmeli”

Kaynak; HÜDA PAR Twitter

Vekillerin, Milletvekilliği Yemini’nden rahatsız olması sebebiyle metni okumayacağı iddia edilmişti.

Hizbullah’ı terör örgütü olarak kabul etmeyen Hüda-Par’ın sözcüsü ve AKP listelerinden vekil olan Serkan Ramanlı, “Meclis yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz. Yemin metni değişmeli” ifadelerini kullandı.Vekillerin, Milletvekilliği Yemini’nden rahatsız olması sebebiyle metni okumayacağı iddia edilmişti.

Partinin sözcüsü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) vekil statüsüyle girmeye hak kazanan Serkan Ramanlı, metni okuyacağını fakat rahatsız olduğunu açıkladı. Ramanlı, metnin değiştirilmesi gerektiğini de savundu. Ramanlı, “O yemin metni doğru bir metin mi? Bana göre değil. Nasıl ki çocuklarımıza yıllarca bir ideoloji üzerine, varlığını armağan etmek üzerinden bir metin okutulduğu her sabahın köründe nasıl ki yanlıştı, nasıl ki o yanlıştan dönüldü, biz parti programımıza da yazdık yemin metni değiştirilmelidir, biz o yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz, hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Özgür Özel, milletvekili yemin töreninin Hüda-par’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini söylemişti. Özel, “Türk milleti önünde ant içerim, ifadesine itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar. Bunu söyledikleri için Hüda-par’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet Ak Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin töreninin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

24 Ocak 2001 günü Emniyet Müdürü ile koruma eskortu, hainlerin saldırısına uğramıştı. Olay yerinde toplanan 469 adet boş kovanın 16 ayrı kalaşnikoftan atıldığı belirlendi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 silah arkadaşını şehit eden ve işkenceleri ile bilinen Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmeyen Hüda-Par’ın vekilleri, AKP’nin listelerinden Meclis’e girdi. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu domuz bağı gibi işkence metotları ile kanlı eylemlerde bulunan Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmediğini ifade etmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.