Shang Hanedanı’ndan Tang Yağmur için Şefkatle Dua Etti

 

Çin’de Xia Hanedanı M.Ö 1675 yılına kadar hüküm sürdü. Çin’de ikinci hanedanlık ise Shang hanedanlığı oldu. (1675M.Ö –1035M.Ö)

Xia’nın en son imparatoru Xia Jie bir tiran olarak tanınırdı. O ve soyluları insanları barbarca bastırdı ve çok lüks ve görkemli bir hayatın tadını çıkarmak için pekçok saray yaptırdı. O zaman, hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan Shang krallığı çok çabuk bir şekilde gelişti.  Shang krallığının kralı Tang idi (aynı zamanda Shang olarak da bilinir).

Birgün Tang dua eden bir adam tarafından dört adet ağ ile sarmalanmış bir yere geldi. Adam şöyle dua ediyordu: “Cennetteki ve dünyadaki bütün hayvanlar tuzağıma düşsün.”

Bunu dutan Tang adama şöyle dedi: “Bak, senin duana göre bütün hayvanların ölmesi gerekir!” Bunun ardından üç ağı bozdu ve adama duasını şöyle değiştirmesini söyledi: “Hayvanlar, sağa sola gitmek isterseniz, o halde gidin. Kaderi benim tuzağıma düşmek olanlar benim tuzağıma düşün.”

Bu hikaye kısa zamanda her yana yayıldı ve herkez Tang’ı: “Hayvanlar bile ondan fayda görüyor. O ne kadar nezaket dolu, şefkatli ve yüce bir bilge” diyerek yüksek erdemi için övdü.

Birçok krallık tahta yükselen Tang’a bağlılığını iletti ve MÖ. 1675 yılında Shang hükümranlığını kurdu.

Tang hükümranlığının ilk beş yılında birçok kuraklık oldu ve bütün nehirler kurudu. Tang altın sikkeler yapılasını emretti ve bunları çocuklarını satmaya zorlanan fakir ailelere dağıttı. Bu paralar onlara çocuklarını geri alabilmeleri için dağıtılmıştı. Kuraklıklar devam etti.

Tang’in kafası karmakarışık oldu ve çok üzüldü. Birgün, acı içinde Tanrı’ya kendisini yönlendirmesi için dua etti: “Bunların hepsi benim uygun olmayan emirlerin yüzünden mi oluyor? İnsanların acı çekmelerinin sebebi ben miyim? Rüşvet mi arttı? Caniler ve kötü adamlar ayrıcalıklar mı kazandı? Sarayım çok mu fazla lüks içinde? Neden bu kadar kötü bir kuraklık başımıza geldi? Bu kuraklığı bitirmek için elimden gelen herşeyi yapmak istiyorum.”

Duası bitmeden önce şiddetli bir yağmur başladı. İnsanlar Tang’ın saf kalbine inandılar ve Tang’in insanlara karşı olan şefkati cennetleri etkiledi ve insanlar için fedakarlık dolu samimi ruhu Tanrı’yı duygulandırdı.

Tang tarafından kurulan Shang hanedanı altı yüzyıl boyunca sürdü. Shang 29 nesil boyunca devam etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.