Shen Nong- Tarım ve İlacın Atası

Fu Xi, evlilik sistemini kurduktan sonra antik Çinlilerin nüfusu birden artmaya başlamış. Bundan dolayı da artık insanlar yeni problemler ile yüzleşmeye başlamış. Birinci olarak, ne yiyeceklerini ve nasıl yiyeceklerini bilmiyorlarmış. İkinci olarak ise hastalıkları nasıl tedavi edeceklerini bilmiyorlarmış. Söylenenlere göre salgın bir hastalık o devirde bir çok insanın ölümüne neden oluyormuş.

Bir efsaneye göre Shen Nong, kristal berraklığında bir vücut ile doğmuş ve tüm organları net bir şekilde görünebiliyormuş. Doğumundan üç gün sonra konuşmuş; doğumunun beşinci gününde ise yürüyebilmiş, yedinci günde ise tüm dişleri olgunlaşmış.

Yukarıda bahsedilen sorunlara çözümler bulabilmek için, Shen Nong yenilebilir yiyecek ve şifalı ot bulmak için dağlara gitmiş. Sonuçta sık sık yiyecek zehirlenmesi yaşamış; en yüksek rekor ise bir günde yetmiş kere zehirlenme yaşamasıymış. Her seferinde yiyecek zehirlenmesinden kurtulabilmesinin sebebi ise kristal berraklığında bir vücuda sahip olduğu için şifalı otların nasıl reaksiyon verdiklerini izleyebilmesiymiş. Bu yolla hangi tür şifalı otların kendini iyileştireceğini bilebiliyormuş.

Toplamda Shen Nong iyileştirme fonksiyonu olan 365 şifalı ot keşfetmiş. Çin tıbbının kapsamlı alt yapısını dosdoğru bir şekilde hazırlamış ve tüm bunlar bir kitapta kaydedilmiş.  Çin tıbbının binlerce yıllık gelişiminin temeli Shen Nong’un keşifleri ile atılmış. Bu sebepten Shen Nong Çin Tıbbının ilk atası olarak anılır.

Ayrıca, Shen Nong insanların spirituel yaşamlarını zenginleştirmek için bir banjo (beş kirişli saz) icat etmiş. Toprağın saban ile sürülmesi icatı Shen Nong tarafından yapılmış ve insanlara öğretilmiştir. Aynı zamanda insanlara çömlek yapmayı, ızgara ile yiyecek pişirmeyi öğretmiş ve kadınlara ipekböceklerinden ipek yapmayı öğretmiş. Tarımsal kabile toplumu olmayı Çinli insanlara öğreten Shen Nong’muş.

Buna ek olarak, insanların mallarını birbirleri ile değiş tokuş edecekleri bir market kurmuş ve önemli derecede onların hayatlarının gelişmesine sebep olmuştur. Bundan dolayı tüm jenerasyonlar boyunca çiftçiler, eczacılar ve doktorlar Shen Nong’a bir tanrı gibi saygı duymuşlardır.

Yoruma kapalı.