Sıcak Havalar Başkent Moskova’da Doğal Yaşamın Dengesini Bozdu; Porsuk Ve Kirpiler Kış Uykusuna Dalamıyor

MOSKOVA– Rusya’nın başkenti Moskova’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar nedeni ile doğal yaşamın dengesi bozuldu. Yüz yılın rekorlarının kırıldığı başkentte hava sıcaklıkları Kasım ayında artı 10-14 derece arasında seyrediyor. Başkentin doğal park ve bahçelerinde yaşayan porsuk ve kirpi hayvanlar ise kış uykusuna henüz dalamadı.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan çevre uzmanları porsuk, kirpi ve sincap gibi hayvanların henüz kış uykusu moduna geçmediklerini, hayvanların yaşam biçimlerinde bu durumun olumsuz etkisi olacağını belirtti. Sıcak geçen sonbahar nedeni ile kuşlar ve diğer canlıların yaşamları da etkilenmiş durumda.

Rusya’da son dönemde değişen mevsim şartları nedeni ile ayılar da kış uykusuna yatamıyor. Kış aylarında yiyecek bulmak zorunda kalan ayıların köylere ve otobanlara çıkmaları da sıklıkla görülmeye başladı.

Başkent Moskova’da yazın 38 derece ile rekor kıran sıcaklıklar nedeni ile yangınlar çıkmış ve binlerce ev yanarak kül olmuştu. Moskova’da ve Rusya’nın güney ve batı bölgelerinde yaşamı felç eden yangınların yaralarının sarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.