Şiddetli Lodos, Hava Trafiğini Olumsuz Etkiliyor

Lodos nedeniyle uçaklar gecikmeli sefer yapıyor

Mevsim değişikliğiyle birlikte şiddetini artıran lodos nedeniyle hava trafiği olumsuz etkilendi.

Önceki gece saat 23.00’ten itibaren etkisini artıran lodos yüzünden uçaklar pist başında kuyruk oluşturdu. Kalkış sırası bekleyen uçakların birçoğu körükte veya aprondaki park yerlerinde beklemek zorunda kaldı. Terminalde uçağa binmek için bekleyen yolculara yönelik olarak da, “Atatürk Havalimanı’ndaki olumsuz hava şartları ve şiddetli rüzgar yüzünden yolcularımız uçak içerisinde bir süre bekletilmektedir. Gecikmelerden dolayı tüm yolcularımızdan özür dileriz” şeklinde anonslar yapılıyor.

Yerdeki şiddeti zaman zaman 30 natın üzerine çıkan rüzgar yüzünden uçakların iniş-kalkış yönleri de değiştirildi. Tehlike sınırı olan 25 natın üzerinde esen lodostan en az düzeyde etkilenmesi için uçaklara Sefaköy-Florya istikametindeki 1-7 numaralı pistten kalkış izni verildi. İnişler ise Ataköy-Florya istikametine doğru uzanan 2-3 numaralı piste yönlendirildi. Havadaki şiddeti 60-70 natı bulan lodos yüzünden Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi görevlileri son yaklaşmada olan uçakları dikkatli olmaları konusunda sık sık uyardı. Kaptan pilotlar anlık rüzgar değişimlerine göre göstergelere ince ayar çekerek iniş yaptı.

Değişken hava şartları ve rüzgarlar konusunda tedbirli davranan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) geçmişte kazandığı tecrübe işe yaradı. Mayıs ayında başlayan ve temmuz ortalarına kadar devam eden güneyli lodoslara karşı daha önce de pistlerin yönünü değiştirerek sıkıntıyı sona erdiren DHMİ ekipleri, bu defa da tedbiri elden bırakmadı. Apronda ve pistte anlık ölçümlerini sürdüren DHMİ görevlileri, uçaklar kuyruk oluşturmaya başlayınca uçakların iniş-kalkış yönlerini rüzgara göre yeniden belirledi. Bu sayede yolcuların uçak içerisinde yarım saat kadar bekletilmesi dışında ciddi bir gecikme veya sıkıntı yaşanmadı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.