“Şifreniz diş fırçanız gibidir, üç ayda bir değiştirin”

İZMİRUluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nın ‘Güvenli İnternet’ konulu panelinde konuşan uzmanlar internet şifresi belirlerken diş fırçası modeli kullanılmasını, yani üç ayda bir internet şifrelerinin değiştirilmesini önerdi.İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından İzmir’de düzenlenen Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda Teknoloji Bilgilendirme Platformu da İnternet Güvenliği paneli ile yerini aldı.

Panelde konuşan uzmanlar kamunun ve vatandaşların internet güvenliğini konusunda nasıl hareket etmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi.

Bireylerin internet güvenliğinde en alması gereken en önemli önlemin şifreler olduğuna vurgu yapan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş, şifreler belirlenirken diş fırçası modelinin en fazla tavsiye edilen model olduğunu ifade etti.

İlbaş sağlık için diş fırçasını nasıl üç ayda bir değiştirmek gerekiyorsa, güvenli internet kullanımı için de şifrelerin üç ayda bir değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Erişim şifresi tanımlanmayan bir modemden 253 bilgisayarın izinsiz olarak bağlanabildiğini belirten İlbaş, ADSL kablosuz modemlerin mutlaka şifre ile kullanılmasını önerdi ve şifrelerinin paylaşılmaması uyarısında bulundu.

Günümüzde “bireyler önlem almadıkça internet güvenli mi?” sorusuna verilecek yanıtın kesinlikle “Hayır” olduğuna değinen İlbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başlangıçta 1968’de internet, erişimin kesintisiz olabilmesi için düşünülmüş askeri bir projedir. Bu daha sonra sivil kullanıma açıldı ve son derece hızlı büyüdü. İnternette güvenlik ile kullanım arasında ters orantı var. Güvenlik için alınan önlemler kullanmayı zorlaştırıyor. Bankacılık işlemleri buna örnek gösterilebilir. İnternetin güvenliği için yapılan çaba beraberinde konforu da azaltıyor. İnterneti güvenli hale getirmeden önce bütün iş süreçlerini internete taşıdık. Henüz başlangıçta bilişim mevzuatımız da yoktu. Zaman geçtikçe hem teknik hem de hukuksal açıdan buradaki açıkları kapatmaya çalışıyoruz.”

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İletişim Uzmanı Mehmet Sarı ise 5651 Sayılı Yasa ile 9 katalog suçun ve bunlar için yaptırımların belirlendiğini belirterek bunun yanında insanların tercihlerini yönlendirecek bilinçlendirme çalışmaları yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Türkiye’nin safer internet programına üye olunması için süreci başlattıklarını da kaydeden Sarı çocukların bilinçli internet kullanımı için 12 milyon ilköğretim okulu öğrencisine dağıtım yaptıklarını ancak yine de önümüzdeki dönemde bazı önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Panelde söz alan Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı Serhat Özeren ise normal hayatta yaşanan her şeyin internette bir izdüşümü olduğunu belirterek bilgisayar ve internet güvenliği, uluslararası gelişmeler ve bireylerin alması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Platformun “İnterneti Bilinçli Kullanmak için Öneriler” kitapçığı hazırladığını ve kurultayda dağıttığını belirtti.

İnterneti Bilinçli Kullanmak için Öneriler Kitapçığına göre şu noktalara dikkat edilmeli:

• Şifreleri paylaşmayın

• Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın

• Bankacılık işlemlerine dikkat edin

• Bilgisayarı evinizin salonuna koyun, interneti çocuklarınızla beraber kullanın

• Bilgisayarınıza güvenlik programını yükleyin ve güncel tutun

• Bilgisayarınızın güvenlik ayarlarını asla düşürmeyin

• Kullanırken sağlınız için önlem alın

• Tarifelerinizi bilinçli seçin

İZFAŞ’ın organizatörlüğünde Yargıtay, Adalet Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Noterler Birliği, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, İzmir Barosu, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve UNİBEL AŞ’nin destekleriyle düzenlenen kurultayın kurumsal sponsorluğunu Superonline, konaklama sponsorluğunu da Anemon Otel üstlendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.