Sigara, kadının üreme fonksiyonunu olumsuz etkiliyor

KAYSERİKayseri Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Sema Oymak, yapılan bir çok araştırmanın, sigara içen kadınlarda üreme fonksiyonunun olumsuz etkilendiği sonucunu ortaya koyduğunu kaydetti.Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Sema Oymak, “Sigara, kadının doğurganlığını azaltır. Gebelik isteyen kadınların yaklaşık yarısında; eğer sigara içiyorsa beklenen gebelik için ortalama 1 yıl kadar gecikmeye neden olmaktadır.” dedi.

Dünya genelinde 5 sigara içicisinden birisinin kadın olduğuna dikkat çeken Dr. Oymak, “Bugünkü sigara kullanıcılarının yarısını, gelecekte sigara ile ilişkili bir hastalık nedeniyle kaybedeceklerini çok iyi bilen tütün endüstrisi, yeni kullanıcılar yaratma ihtiyacı içindedir. Bu sebeple tütün endüstrisi kazançlarına kazanç katmak için kadınları hedef seçmiştir.” diye konuştu.

Doç. Oymak, ’31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’ münasebetiyle yaptığı açıklamada, tüm dünyada en sık ikinci ölüm sebebi olan tütün kullanımının, günümüzde her 10 yetişkinden birinin ölümünden de sorumlu olduğuna dikkat çekti. Oymak, şunları söyledi:

“Tütün kullanımı, 20. yüzyılda 100 milyon insanı öldürmüştür ve 21. yüzyılda 1 milyar kişiyi öldürme riskine sahiptir. Tütün kullanımı, ulusal kaynakların eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil de ölüme sebep olan sigaraya harcanmasına yol açmakta ve ülkeleri yoksullaştırmaktadır.

Bugünkü sigara kullanıcılarının yarısını, gelecekte sigara ile ilişkili bir hastalık nedeniyle kaybedeceklerini çok iyi bilen tütün endüstrisi, yeni kullanıcılar oluşturma gayreti içerisindedir. Bu gayretler çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin kadınlarında sigara içiciliğini arttırmaya yönelik yeni pazarlama taktikleri geliştiriliyor.”

Yeni hedef olarak kadınların seçildiğini kaydeden Doç. Dr. Oymak, kadınların sadece sigaraya değil, tütünün her şekline hayır demeleri gerektiğini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.